28. 11. 2017

Slovenskí podnikatelia môžu nájsť významných partnerov na trhu v ázijských krajinách

Ministra hospodárstva Petra Žigu spolu so slovenskou delegáciou prijal počas oficiálnej návštevy vietnamský prezident Tran Dai Quang. Súčasťou programu bol podpis Memoranda o spolupráci medzi slovenskou spoločnosťou Asseco Central Europe a mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia, otvorenie slovensko-vietnamského obchodného fóra a návšteva spoločnosti FPT Corporation. Hlavným cieľom je otvorenie dverí slovenským podnikateľom na trhy v ázijských krajinách. 

Podľa vietnamského prezidenta má čoraz viac slovenských podnikateľov záujem investovať vo Vietname. Prezident zároveň prisľúbil, že urobia všetko preto, aby im vytvorili vhodné podmienky. „S Vietnamom máme historicky vynikajúce vzťahy, vietnamskej komunite sa u nás darí a viacerí absolventi slovenských škôl sú dnes na významných pozíciách v rodnej krajine. Sme druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Vietnamu z krajín strednej a východnej Európy. Slovensko má veľký potenciál, aby sa pre vietnamských podnikateľov stalo bránou do EÚ. Túto cestu a podnikateľskú misiu hodnotím ako veľký úspech," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý sa stretol aj so svojim vietnamským partnerom, ministrom priemyslu a obchodu Tran Tuan Anhom. Súčasťou delegácie, ktorú viedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, bol minister hospodárstva Peter Žiga, minister financií Peter Kažimír a skupina 30 podnikateľov.

Slovenská spoločnosť Asseco Central Europe vo Vietname a mesto Hanoj podpísali počas oficiálnej návštevy Memorandum o spolupráci na dodávku inteligentného verejného osvetlenia. Systém spoločnosti Asseco nahradí súčasnú technológiu osvetlenia v Hanoji najmodernejšími ledkami a bude ich aj spravovať. Projekt má významne znížiť spotrebu elektrickej energie, ktorá patrí medzi najväčšie položky v rozpočte mesta, zvýšiť má aj kvalitu osvetlenia. Jednotlivé svetelné body môžu v budúcnosti slúžiť pre ďalšie smart city projekty. Ide o jeden z najväčších projektov výmeny verejného osvetlenia na svete.

Významný bodom programu návštevy slovenskej delegácie bolo otvorenie slovensko-vietnamského obchodného fóra. Slovensko je potenciálnou bránou pre vietnamských podnikateľov na vstup na trhy EU a naopak, slovenskí podnikatelia môžu nájsť vo Vietname významných partnerov pre trh v Ázii. Slovenská delegácia navštívila centrálu spoločnosti FPT Corporation, ktorá má pobočku aj v Košiciach, kde zamestnáva 260 ľudí. Ďalšou slovenskou aktivitou vo Vietname by malo byť vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV či vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom.

Odbor komunikácie MH SR, TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk