Slovensko otvára nové hospodárske príležitosti v Strednej Ázii. V Ašchabade zasadla prvá spoločná komisia s Turkménskom
Slovensko a Turkménsko posúvajú svoje hospodárske vzťahy na novú úroveň. V dňoch 17. – 18. júna 2026 sa v Ašchabade uskutočnilo historicky prvé zasadnutie Spoločnej slovensko-turkménskej komisie pre hospodársku spoluprácu, ktoré otvorilo nový priestor pre rozvoj obchodu, investícií a strategického partnerstva medzi oboma krajinami. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák, turkménsku stranu námestník ministra financií a hospodárstva Turkménska Perhat Jagšijev. Súčasťou slovenskej delegácie boli aj štátni tajomníci rezortov obrany a životného prostredia, ako aj zástupcovia významných slovenských spoločností – Slovenský plynárenský priemysel (SPP), BETAMONT, MICROSTEP-MIS a VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA.
Rokovania sa zamerali na rozvoj spolupráce v oblastiach energetiky, dopravy, vodného hospodárstva, informačných technológií, telekomunikácií, poľnohospodárstva, životného prostredia či zdravotníctva. Osobitnú pozornosť venovali partneri energetike, vrátane možností diverzifikácie dodávok zemného plynu, čo je v aktuálnom geopolitickom kontexte jednou z kľúčových tém energetickej bezpečnosti Slovenska aj Európy.
Počas dvojdňového programu absolvovala slovenská delegácia sériu bilaterálnych rokovaní s predstaviteľmi turkménskej vlády, energetického sektora vrátane koncernu Turkmengaz, ako aj predstaviteľmi štátnej komoditnej a surovinovej burzy.
Výsledkom rokovaní bolo podpísanie spoločného protokolu, ktorý stanovuje konkrétne rámce ďalšej spolupráce a vytvára podmienky na intenzívnejšie prepájanie podnikateľských subjektov oboch krajín.
Prvé zasadnutie spoločnej komisie potvrdilo pripravenosť Slovenska aktívne rozvíjať hospodárske vzťahy aj mimo tradičných európskych trhov, posilňovať energetickú bezpečnosť krajiny a vytvárať nové príležitosti pre slovenské firmy na perspektívnych zahraničných trhoch.
Tlačový odbor MH SR