17. 05. 2022

Slovensko sa chce stať silným hráčom v oblasti vodíkových technológií

Slovensko sa chce stať silným hráčom v oblasti vodíkových technológií. Minister hospodárstva Richard Sulik to uviedol na tlačovej konferencii organizovanej v rámci medzinárodnej Vodíkovej konferencie - Pripravení na budúcnosť! Ako doplnil, aktuálne preto musíme rovnomerne rozvíjať všetky štyri atribúty vodíka, a to jeho výrobu, uskladnenie, transport a spotrebu.

„Ešte sme stále v detských topánkach, toto je ešte úplný začiatok," zhodnotil s tým, že rozvoj vodíkových technológií je neodmysliteľne spätý s témou duševného vlastníctva. Ak pritom podľa neho práve v tejto oblasti nebude Slovensko rýchle, ľudia nebudú motivovaní inovovať. Ako doplnil predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec, vo svete existujú desiatky tisíc patentov, ktoré sa venujú vodíkovým technológiám a zvýšený dopyt už evidujú aj na Slovensku.

„Nie je ambíciou urobiť zo Slovenska veľmoc na patenty vo vodíku, ambíciou je, aby sme rozumne využili veci, ktoré sa už vyvinuli vo svete a neopakovali vynálezy, ktoré môžeme zúžitkovať a vylepšiť, na ktoré si môžeme kúpiť licencie, a z ktorých vieme dlhodobo brať prospech. Aj o tom je duševné vlastníctvo," zhrnul Medvec. Podľa neho je nevyhnutné, aby Slovensko využívalo najmodernejšie technológie.

Podľa predsedu Národnej vodíkovej asociácie Jána Weiterschüta téma vodíka výrazne rezonuje a pre Slovensko je nesmierne dôležité dodať pridanú hodnotu k tým technológiám, ktoré už vo svete existujú. Veľký potenciál na využitie vodíka vidí najmä v priemysle. Minister hospodárstva v tejto súvislosti doplnil, že by bol rád, keby sa podarilo ešte v tomto volebnom období vybaviť prvé menšie mesto vodíkovými autobusmi.

 

SITA

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk