03. 10. 2021

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 sprístupnili verejnosti

Slovenský pavilón na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 je od nedele 3. októbra plne funkčný. Prvým rezortom, ktorý sa v ňom predstavuje, je Ministerstvo životného prostredia SR. To participuje v rámci Expo Dubaj na prvom tematickom týždni Klíma a biodiverzita. Zároveň je pavilón sprístupnený aj širokej verejnosti.    

„Slovenský pavilón sme sprístupnili už v nedeľu 3.októbra. Ministerstvo hospodárstva spoločne s agentúrou SARIO pripravili na základe individuálnych požiadaviek jednotlivých účastníkov podnikateľskej misie niekoľkodňový odborný program, vytvorili priestor pre množstvo stretnutí v slovenskom pavilóne a networking v rámci návštev iných pavilónov”, povedala Miroslava Valovičová, generálna komisárka expozície SR na Expo Dubaj 2020.  

Slovenský pavilón navštívili ako prví minister hospodárstva Richard Sulík a minister životného prostredia Ján Budaj so svojou delegáciou a s veľvyslancom Slovenska v Spojených Arabských Emirátoch Michalom Kováčom. Hlavným podujatím tematického týždňa Klíma a biodiverzita je diskusia lídrov na tému Európska zelená dohoda: Výskum a inovácie ako nástroj ku klimatickej neutralite. Diskusia je organizovaná Európskou službou pre vonkajšiu činnosť EEAS v Bruseli.   

Súčasťou delegácie MŽP SR na Expo Dubaj je aj podnikateľská misia, ktorej cieľom je nadviazať podnikateľské a investičné prepojenia, pričom Slovensko reprezentuje 12 úspešných firiem ako Sensoneo, Innobat, Elis Tech, Achee Tech, Bioelektra SE, Panara, Safra Photonics, či E-vision.  “Podnikateľská misia ministerstva životného prostredia, ktorá sa realizuje v spolupráci s ministerstvom hospodárstva a agentúrou SARIO, chce globálnemu publiku ukázať, čím dokáže Slovensko prispieť v rámci celosvetovej snahy o udržateľnosť, dekarbonizáciu a zelené hospodárstvo. Prítomné firmy majú v tomto smere svetu čo ponúknuť a obstoja v globálnej konkurencii”, doplnila Miroslava Valovičová.    

V medzinárodnej panelovej diskusii zameranej na zelené a transparentné financovanie vystúpil aj generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Peter Blaškovitš, ktorý diskutoval na tému udržateľné a uhlíkovo neutrálne hospodárstvo v súlade s globálnou energetickou stratégiou. Nosnými témami Expo Dubaj, ktoré potrvá do 31. marca 2022 a na ktorej sa bude prezentovať 193 krajín, sú tri tematické oblasti: Udržateľnosť, Mobilita a Príležitosť.

 

Tím EXPO

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk