30. 11. 2023

Štátny tajomník Kamil Šaško rokoval s čelnými predstaviteľmi významných jadrových spoločností na Svetovej jadrovej výstave v Paríži a zúčastnil sa rokovania krajín jadrovej aliancie

V Paríži sa konal piaty ročník Svetovej civilnej jadrovej výstavy (WNE), kde sa prezentovali najdôležitejší hráči sektora jadrovej energie, vrátane slovenských spoločností JAVYS a VUJE. Na WNE 2023 sa zúčastnil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Kamil Šaško, ktorý rokoval s vedením významných spoločností EDF, Framatome, Westinghouse, Assystem, Newcleo, Gifen a ďalšie.

Stretnutia boli príležitosťou prezentovať aktivity jednotlivých spoločností na medzinárodnej úrovni, prísť do kontaktu s najnovšími technológiami a inováciami, ale aj priestorom na nadviazanie nových kontaktov a budúcej spolupráce Slovenska v oblasti jadrovej energetiky. Kamil Šaško zdôraznil význam budovania spolupráce aj z pohľadu potrieb rozvoja dodávateľského reťazca, rastu nových pracovných príležitostí s vysokou pridanou hodnotou v národnom hospodárstve Slovenskej republiky. Všetci partneri vzájomne potvrdili dôraz na rozvoj a vzájomnú spoluprácu v oblasti ľudských zdrojov v sektore jadrovej energetiky. 

 

Súčasťou WNE 2023 bolo viac ako 650 medzinárodných vystavovateľov a vyše 20 000 účastníkov z viac ako 76 krajín, pričom aktuálny ročník WNE sa niesol v znamení témy „Spojenie jadrovej energetiky so svetom: Riešenie energetických a environmentálnych výziev".

Štátny tajomník sa zároveň zúčastnil rokovania krajín jadrovej aliancie, kde zastupoval Slovensko. V rámci rokovania vyjadril stanovisko, že vláda SR vo svojom programovom vyhlásení považuje jadrovú energetiku za svoju vysokú prioritu. Tiež prezentoval podporu deklarácii  "Triple Nuclear Energy", ktorá bude podporená všetkými krajinami jadrovej  aliancie na COP 28.

 

Jadrová energia je jedným z pilierov francúzsko-slovenskej spolupráce. Práve Francúzsko a Slovensko boli zakladateľmi Jadrovej aliancie, ktorá obhajuje záujmy jadrového sektora v rámci EÚ.

 

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk