27. 09. 2023

Štátny tajomník MH SR Peter Švec: V Jeruzaleme sa konalo prvé zasadnutie za Okrúhlym stolom, témou slovensko-izraelská ekonomická a inovačná spolupráca.

Spolupráca v energetike, zvyšovanie klimatickej odolnosti krajiny a pripravenosť na extrémy počasia, vodné hospodárstvo, uhlíkové poľnohospodárstvo, výmeny vedcov, budovanie inovačného ekosystému, ale aj možnosti otvorenia priamej leteckej linky medzi Košicami a Tel Avivom boli témami prvého Okrúhleho stola slovensko-izraelskej ekonomickej a inovačnej spolupráce, ktorý prebehol v stredu 20. septembra 2023 na pôde izraelského Ministerstva zahraničných vecí v Jeruzaleme. Rezorty pôdohospodárstva oboch štátov v krátkej dobe dokončia text Memoranda o porozumení a v nasledujúcich týždňoch bude zriadená pracovná skupinu pre zastrešenie problematiky.

S iniciatívou vytvorenia koordinačnej platformy na zvýšenie ekonomickej a inovačnej spolupráce so štátom Izrael prišla slovenská strana ešte začiatkom roka 2023. Izraelským partnerom ju predostrel štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec počas rokovaní na Ministerstve hospodárstva a priemyslu v Jeruzaleme 30. januára 2023. Iniciatíva bola obsahom rokovaní počas oficiálnej návštevy bývalého premiéra Eduarda Hegera v Izraeli začiatkom marca, cesty šéfa diplomacie židovského štátu Eliho Cohena v Bratislave koncom mája, ale aj nedávneho prijatia prezidenta Jicchaka Herzoga v Bratislave v úvode septembra tohto roka.   

Naše vzájomné vzťahy s Izraelom sú veľmi dobré, ale ich ekonomický rozmer ani zďaleka nezodpovedá potenciálu a možnostiam oboch ekonomík. Izrael je pre Slovensko zaujímavý pre svoj jedinečný robustný inovačný ekosystém, možnosti študijných pobytov vedcov a študentov zo Slovenska v jeho vedeckých a inovačných parkoch, jedinečné vodné hospodárstvo a podobne. Slovensko ako člen EÚ a NATO môže byť naopak pre Izrael zaujímavé pre hi-tec investičné aktivity v dodávateľskej sieti automobilového priemyslu a vzhľadom na svoju polohu aj pre investičné aktivity v regióne,“ povedal štátny tajomník Peter Švec, ktorý viedol jednodňovú delegáciu v Izraeli.

Prvého Okrúhleho stola sa okrem rezortu hospodárstva partnersky zúčastnili zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale aj Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Izraelskú stranu zastupovali hostiteľský rezort zahraničných vecí, Ministerstvo energetiky a infraštruktúry, Ministerstvo pôdohospodárstva a Izraelská inovačná autorita. Obe strany v spoločnom komuniké vyjadrili vôľu v tomto formáte pokračovať aj do budúcna. O účasť na práci Okrúhleho stola prejavili záujem aj Ministerstvo zdravotníctva SR či Ministerstvo dopravy SR.

Formáty zmiešaných medzivládnych komisií pre ekonomickú spoluprácu má Slovensko už s viac ako 30 štátmi sveta.

Za podporu pri rokovaniach slovenskej delegácie v Izraeli patrí poďakovanie veľvyslancovi SR v Izraeli J.E. p. Igorovi Maukšovi a jeho tímu Slovenského veľvyslanectva v Izraeli.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk