16. 06. 2022

Štyri spoločnosti získajú investičnú pomoc takmer 5,3 mil. eur

Investičné stimuly dostanú ďalšie štyri spoločnosti na Slovensku. Na návrh rezortu hospodárstva o tom rozhodla vláda, ktorá súhlasila s celkovou pomocou ale iba vo forme úľavy na dani z príjmov na úrovni takmer 5,3 mil. eur. Na druhej strane podporené podniky chcú u nás preinvestovať viac ako 210 mil. eur a vytvoriť 105 nových pracovných miest. Ako uviedol minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní vlády, najviac ho teší investícia spoločnosti Porsche. „To je high-tech, obrovská investícia,” zhodnotil s tým, že pomôže zabezpečiť budúcnosť firmy na Slovensku.


Najväčšou investíciou je zámer spoločnosti Porsche Smart Battery Shop, ktorá chce na Slovensku vybudovať novú prevádzku špecializovanú na sériovú výrobu Li-ion batériových modulov. Tie budú využívané ako centrálny pohonný agregát pre elektromobily značky Porsche. Firma plánuje v Hornej Strede pri Novom Meste nad Váhom investovať takmer 195 mil. eur. Do roku 2024 by tu malo vzniknúť 60 nových pracovných miest. Štát projekt podporí vo forme úľavy na dani z príjmov v celkovej maximálnej hodnote 3,49 mil. eur.
Na uvedený projekt nadväzuje aj investícia Porsche Werkzeugbau. Tá má v pláne diverzifikáciu výskumno-vývojových činností jej technologického centra v Hornej Strede o vývoj technológií pre výrobu batériových modulov. Investovať chce 6 mil. eur, stimul od štátu vo forme úľavy na dani z príjmov dosiahne 710 tis. eur. Vzniknúť by mohlo päť nových pracovných miest.


Investičnú pomoc získajú na základe rozhodnutia kabinetu aj nitriansky Foxconn a prievidzská spoločnosť Scheuch. V prvom prípade to bude 597 tis. eur a v druhom necelých 484 tis. eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Foxconn chce do rozbehnutia automatizovanej výroby elektroniky pre automobilový priemysel investovať 4,78 mil. eur. Scheuch do rozšírenia svojej výroby 6,24 mil. eur. V oboch prípadoch by mali projekty priniesť 20 nových pracovných miest.


SITA, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk