02. 05. 2019

V. FERENCZ: Výroba batérií pre elektromobily bude zásadná už v blízkej budúcnosti

Európska komisia v spolupráci s členskými krajinami EÚ a predstaviteľmi priemyslu sa spoločne snažia prijať také opatrenia, ktoré potvrdia schopnosť členských krajín vyrábať vysokovýkonné batérie. V Bruseli sa na túto tému uskutočnilo už 3. ministerské stretnutie Európskej aliancie pre batérie, ktorému predsedal komisár Maroš Šefčovič. Slovensko na rokovaní zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Vo veľmi blízkej budúcnosti sa podľa V. Ferencza ukáže dôležitosť výroby batérií. Slovensko preto víta všetky iniciatívy, ktoré by v tejto technologickej súťaži dostali EÚ na prvé miesto. V tejto súvislosti pripomenul dominantné postavenie automobilového priemyslu na Slovensku. „Ak chceme zostať v budúcnosti  lídrami v tomto segmente, musíme implementovať nové trendy. Elektromobilita a batérie sú jedným z nich," zdôraznil štátny tajomník. Pripomenul, že Slovensko sa snaží vytvoriť čo najatraktívnejšie a stabilné podnikateľské prostredie. Na jednej strane príťažlivé pre nových investorov ale zároveň také, ktoré už etablovaným spoločnostiam vytvára priestor na nové projekty súvisiace s elektromobilitou. „Máme záujem, aby sme elektrické komponenty na výrobu elektromobilov nedovážali zo zahraničia, ale boli sme schopní ich vyrobiť na Slovensku," zdôraznil. Štátny tajomník zároveň pripomenul, že v polovici apríla vláda schválila opatrenia na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku.

V súčasnosti európski výrobcovia batérií zabezpečujú len tri percentá dodávok pre rozvíjajúci sa trh elektromobility, kým konkurenti z Ázie pokrývajú viac ako 80 percent dopytu. Odhady hovoria, že v najbližšom období bude v tomto odvetví v hre okolo 250 miliárd eur. M. Šefčovič zdôraznil, že za 18 mesiacov, odkedy pôsobí batériová aliancia, sa už veľa dosiahlo. Dodal, že ak vtedy automobilky jej ciele označili za nemožnú vec, dnes priemysel naháňa exekutívu EÚ, aby konala oveľa rýchlejšie. „Uvedomujú si, že technologická závislosť v takom citlivom odvetví, ako je automobilový priemysel, by mohla byť závažná," uviedol eurokomisár. Zároveň zdôraznil, že EÚ chce pokryť celý produktový cyklus pri výrobe batérií - od prípravy surovín až po recyklovanie použitých batérií.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk