09. 11. 2021

Veterné elektrárne majú podľa K. Galeka budúcnosť aj na Slovensku

Slovensko by sa malo v budúcnosti spoliehať aj na výrobu elektriny prostredníctvom veterných elektrární. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek hovorí, že výstavba veterných elektrární sa Slovensku oplatí. Národný klimatický a energetický plán v súčasnosti počíta s výstavbou 1 200 megawattov obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku do roku 2030. Z toho viac ako 200 megawattov by mohli tvoriť práve veterné elektrárne.

„Vietor sa neotáča na hraniciach s Rakúskom. Jednoducho ten vietor tu máme takisto. Či už je to v regióne Podunajskej nížiny, Záhorskej kotliny alebo na východe Slovenska,“ povedal na výstave EXPO 2020 v Dubaji Galek. Veľa ľudí má s výstavbou veterných elektrární problém. Sťažujú sa napríklad aj na taký problém spojený s veternými turbínami, ako je vizuálny efekt. „Keď sme si zvykli na vedenia vysokého napätia, tak ja si myslím, že tá veterná elektráreň nie je nijakým spôsobom škodlivá,“ podotkol Galek.

Veľkým problémom pri výstavbe veterných parkov na Slovensku boli aj samotné samosprávy. Tie pre nevôľu svojich občanov neraz projekt ukončili ešte v zárodku. Postupne by sa to však podľa štátneho tajomníka malo postupne meniť. „Máme už informácie z niektorých samospráv, že výstavbu veterných elektrární už vnímajú pozitívne,“ uzavrel Galek.

 

SITA, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk