08. 02. 2023

Vláda SR schválila investičnú pomoc pre spoločnosť Terichem Tervakoski. Vytvoria sa nové pracovné miesta v Prešovskom kraji

Na návrh ministra hospodárstva SR Karla Hirmana schválila vláda SR v stredu 8. februára investičnú pomoc pre zámer spoločnosti Terichem Tervakoski vo Svite zameraný na výrobu dielektrických fólií pre systémy prenosu elektrickej energie. Spoločnosť získa investičnú pomoc výlučne vo forme úľavy na dani vo výške približne 4,5 mil. eur, pričom investičný zámer prinesie 36 nových pracovných miest.

Cieľom investičného zámeru je rozšírenie kapacity existujúcej prevádzkarne priemyselnej výroby v oblasti výroby tenkých a ultratenkých dielektrických fólií, z ktorých sa vyrábajú kondenzátorové jednotky na prenos elektrickej energie, ako sú napríklad nabíjacie a palubné systémy elektromobilov či hybridných automobilov alebo trakčné a nabíjacie systémy ťažkej dopravnej techniky. Súčasne investíciou výroba dosiahne výrazné zvýšenie, a to o 67 % a prinesie vytvorenie 36 nových pracovných miest.

Vzhľadom na fakt, že viaceré okresy v tomto kraji ako napr. Kežmarok, Levoča či Rožňava predstavujú dlhodobo najmenej rozvinuté okresy, investičná pomoc pre Svit v okrese Poprad má obrovský prínos z hľadiska zvýšenia hospodárskej situácie v celom okrese, ale i v rámci  susediacich okresov. V konečnom dôsledku pomoc prispeje k diverzifikácii slovenskej ekonomiky.

Spoločnosť Terichem Tervakoski, a. s.,  je spoločný podnik fínskej spoločnosti Ab Rani Plast Oy a slovenskej spoločnosti CHEMOSVIT, a. s., pričom na svetových trhoch pôsobí ako člen skupiny Tervakoski Film. Skupina má výrobné závody na Slovensku a Ukrajine špecializujúce sa na výrobu vysokokvalitných polypropylénových fólií pre elektrotechnický priemysel. Spoločnosť pritom patrí k najväčším globálnym dodávateľom Bi-orientovanej polypropylénovej (BOPP)  dielektrickej fólie pre systémy prenosu elektrickej energie.

 

Tlačový odbor MH SR


 


Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk