08. 02. 2017

Nová cenová vyhláška o elektrine bude zverejnená v najbližších hodinách, napráva nespravodlivý stav

Cenová vyhláška o regulácii v elektroenergetike bude zverejnená v najbližších hodinách. Jej parametre vracajú súčasný nespravodlivý stav voči niektorým odberateľom, do podoby z roku 2016. Potvrdil to dnes po rokovaní vlády premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom. Ceny stanovuje nezávislý regulátor ÚRSO, začiatkom roka sa však ukázalo, že niektorým odberateľom sa výrazne zvýšili. Po zásahu vlády regulátor pristúpil k zmenám svojich rozhodnutí.

 

Premiér Robert Fico oznámil, že komisia na špeciálnom zasadnutí  odobrila vyhlášku o cenovej regulácii  v oblasti cien elektrickej energie. „Táto vyhláška bude zverejnená v Zbierke zákonov SR v najbližších hodinách, vracia všetko do roku 2016," priblížil predseda vlády.

 

„To znamená aj cenová úroveň sa vráti na úroveň z minulého roka. Už nebude vôbec riešený žiadny istič,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga s tým, že cena elektriny by mala napokon ešte klesnúť, keďže vlani klesala cena samotnej komodity na trhoch.  „Vláda nevidí absolútne žiaden dôvod na zvyšovanie cien, keď cena elektriny klesá.“ – zdôraznil minister.

 

V otázke cien za vodu, teda tzv. vodného, metodický pokyn vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam bol podľa premiéra vydaný už dávno. „Boli sme svedkami zlého zaraďovania odberateľov vody do jednotlivých kategórií, ale po dohode pripravuje regulačný úrad aj v tejto oblasti vyhlášku, ktorá bude spracovaná a zverejnená v najbližších dňoch," oznámil.

 

Výber nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nebude podľa Roberta Fica  jednoduchý, pretože zákon o regulácii kladie na kandidáta na predsedu regulačného úradu mimoriadne prísne kvalifikačné predpoklady. Kým nebude vymenovaný nový predseda regulačného úradu, bude práva a povinnosti štatutárneho orgánu ÚRSO vykonávať podpredseda úradu. Pri otázke oddelenia postu predsedu ÚRSO a postu predsedu Regulačnej rady ÚRSO si premiér vie predstaviť posilnenie právomocí podpredsedu ÚRSO, napríklad potrebou kontrasignácie (podpisovania) regulačných rozhodnutí nielen predsedom, ale aj podpredsedom ÚRSO.

 

 
TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk