21. 04. 2023

Chceme pre Slovensko viac sofistikovaných investícií z Japonska

Záujem Slovenska o japonské investície, predovšetkým do obnoviteľných zdrojov, skúsenosti krajiny vychádzajúceho slnka s budovaním inovačného ekosystému, ale aj záujem o celkové zintenzívnenie ekonomickej spolupráce s touto treťou najsilnejšou ekonomikou na svete boli hlavnými témami pracovnej cesty štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Petra Šveca v Japonsku.

S týmto cieľom viedol v polovici apríla, sprevádzaný poslancom a predsedom Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Petrom Kremským a poslancom NR SR Petrom Libom, sériu rokovaní so svojimi partnermi vo viacerých inštitúciách a spoločnostiach na japonskej strane.

V Tokiu bolo prijatie v Úrade japonského premiéra, na Ministerstve hospodárstva, obchodu a priemyslu a v Japonskej banky pre medzinárodnú spoluprácu. Slovenská delegácia rokovala aj s prezidentom Minebea Mitsumi Groupe, aktuálne najväčším japonským investorom na Slovensku v podobe dvoch už fungujúcich výrobných centier v Košiciach - Minebea Slovakia a U-Shin Slovakia.

Hlavným bodom návštevy mesta Kjóto bola prehliadka Minase Innovation Center spoločnosti Sekisui Chemical. Témou bola prezentácie novej generácie solárnych článkov a ambície spoločnosti rozbehnúť ich produkciou v Japonsku, ale aj v Európe. Štátny tajomník rezortu hospodárstva, tak ako pri iných spoločnostiach, aj tu prezentoval možnosti investovania na Slovensku.

Cestu na japonské ostrovy využil štátny tajomník aj na stretnutie s vedením zastúpenia spoločnosti Eset, najúspešnejším podnikateľským príbehom zo Slovenska na tomto trhu. So 7 %-ným podielom je celkovou štvorkou na tomto trhu a častou jednotkou v relevantných prieskumoch spokojnosti medzi mimoriadne náročnou japonskou klientelou.

V záujme zvýšenia prítomnosti sofistikovaných japonských investícií na Slovensku, pripravuje SARIO v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Tokiu investičný seminár. Okrem obnoviteľných zdrojov ponúka Japonsko investície do start-up-ov, zdravotníctva, kúpeľníctva, turistického ruchu, Smart City Solutions a podobne. 

Japonsko, ktoré v povojnovom období so zásadnými prodemokratickými zmenami zažilo aj masívny ekonomický rast postavený na robustnej aplikácii Industry 3.0 (počítače, polovodiče, elektronika) je napriek terajším štrukturálnym problémom treťou najväčšou ekonomikou sveta. Pre Slovensko, s ktorým zdieľa tie isté civilizačné hodnoty, je preto dôležitým partnerom v tejto časti sveta.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk