13. 09. 2022
Foto: TASR

Demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka dnes prijala prezidentka

Dnešným dňom končí pôsobenie na rezorte hospodárstva minister Richarda Sulíka. Jeho demisiu dnes prijala prezidentka v prezidentskom paláci. „Dnes je môj posledný pracovný deň na ministerstve hospodárstva, kde som strávil posledných dva a pol roka. Neodchádzam však od rozrobenej práce, poctivo som dokončil všetko, čo sa dalo,“ uviedol minister Richard Sulík, ktorý zároveň prezentoval odpočet činnosti rezortu počas jeho vedenia. „Ministerstvo odovzdávam určite v lepšom stave, než som ho prebral. Novému ministrovi želám úprimne veľa šťastia, aby raz rezort odovzdával rovnako ako ja ešte v lepšom stave, než ho prebral“ dodal.

Pod vedením Richarda Sulíka a štátnych tajomníkov Jána Oravca a Karola Galeka sa na ministerstve hospodárstva podarilo realizovať množstvo efektívnych opatrení a krokov. V súvislosti s mimoriadnou energetickou krízou pripravili balík opatrení, ktoré budú čakať na schválenie vládou. Rovnako tak bol schválený energetický zimný balíček, ktorý bude v boji s energetickou krízou výrazne nápomocný. So Slovenskými elektrárňami došlo k podpisu memoranda pre riešenie cien energií pre slovenské domácnosti. Nové vedenie bude tiež čakať na stole návrh schémy pre pomoc podnikom postihnutých vysokými cenami energií, znížené ceny plynu pre slovenské domácnosti a bytové kotolne, či vyjednaná výnimka pre Slovensko na úrovni Európskej únie zo šetrenia plynu. Spolu so štátnym Slovenským plynárenským priemyslom sa podarilo výrazne diverzifikovať dodávky plynu, čím došlo k značnému zníženiu závislosti Slovenska na ruských dodávkach a zároveň posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Dokončilo sa taktiež plynové prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom, pre slovenské jadrové elektrárne sa podarilo zabezpečiť jadrové palivo pre všetky funkčné reaktory, pričom počas uplynulého týždňa sa po mnohých rokoch podarilo spustiť tretí reaktor EMO3 v Mochovciach.

Vláda tiež schválila balíky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia z dielne ministerstva hospodárstva s názvom Kilečko 1 a 2 a pripravený je tretí balík opatrení. Vládou schválená bola i nová stratégia vonkajších ekonomických vzťahov. Pripravený je taktiež Akčný plán na podporu rodinného podnikania a vznikla nová Rada vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu pre podporu podnikov naprieč rezortami. Rozbehnuté sú významné priemyselné parky vo Valalikoch, Rimavskej Sobote a v Šuranoch, schválený je štatút významnej investície Záborská a potvrdený významný investor pre Slovensko – spoločnosť Volvo Cars Slovakia.

Počas vedenia Richarda Sulíka sa podarilo všetkým štátnym spoločnostiam pod rezortom hospodárstva znížiť prevádzkové náklady a zefektívniť hospodárenie. Kúpele Sliač vedia, aká bude ich budúca tvár vďaka architektonickej súťaže, ktorá dnes už pozná i svojho víťaza. Vyhlásené boli taktiež prvé výzvy z Plánu obnovy a odolnosti. Spolu so š. p. Rudné bane rezort pripravil návrhy a realizoval opatrenia na riešenie v súvislosti so znečistením rieky Slaná a mnohé ďalšie.

 

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk