05. 08. 2021

Do Rimavskej Soboty mieri nemecký spracovateľ dreva Ziegler, mohol by dať prácu 430 ľuďom

Do pripravovaného priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri prvý investor. Ide o bavorskú spoločnosť Ziegler Group. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 430 ľudí a investícia na vybudovanie píly a drevospracujúcej prevádzky by mala dosiahnuť spolu približne 255 miliónov eur. Na tlačovej besede o tom informovali vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, konateľ štátnej spoločnosti MH Invest Boris Kačáni a konateľ investora Andreas Sandner. „Nájdenie investora pre Rimavskú Sobotu, kde je dlhodobo vysoká nezamestnanosť, bola jedna z našich top priorít,“ zdôraznil vicepremiér R. Sulík pri podpise memoranda o spolupráci s touto nemeckou spoločnosťou.

„Ak tento projekt klapne, bude sa v Rimavskej Sobote spracovávať drevo od samotnej guľatiny až po výsledné produkty," priblížil ďalej šéf rezortu hospodárstva. Investícia by mala mať niekoľko stupňov. Začiatok výstavby v prípade úspešných rokovaní avizuje štát už budúci rok, prvú produkciu do konca roka 2023. Investora okrem iného podľa Sulíka presvedčila aj blízkosť železničného napojenia. Zároveň je vo výstavbe rýchlostná cesta R2. Tá zaručí štvorprúdové cestné napojenie nového závodu už od približne 25 kilometrov vzdialeného Lučenca.

Ako zdôraznil konateľ investora Andreas Sandner, predpokladajú, že by ročne mohli spracovať až milión metrov kubických dreva. Aj on potvrdil, že ambíciou firmy je pokryť celý reťazec, „od stromu až po dom". Produkcia by mala smerovať hlavne na Slovensko.  Firma sa napriek súčasnému nedostatku dreva o dodávky suroviny neobáva. Podľa Sandnera budú rokovať s majiteľmi a obhospodarovateľmi lesov tak, aby boli obe strany spokojné. Sulík dodal, že aktuálny nedostatok dreva je spôsobený aj veľkým vývozom, čo by mal príchod zahraničného investora zmeniť.

„O tom, že projekt priemyselného parku v Rimavskej Sobote bude úspešný som od začiatku nepochyboval,“ zdôraznil konateľ MH Invest B. Kačáni. Práve táto 100 percentná spoločnosť štátu spadajúca pod rezort hospodárstva pracuje na výstavbe samotného priemyselného parku. „Teší ma, že do tohto nízko rozvinutého regiónu prichádza reálna investícia, ktorá prinesie dlhodobo udržateľné pracovné miesta. Na pracovné miesta priamo v spoločnosti pritom budú naviazané aj ďalšie a práve tak má vyzerať reálna pomoc,“ dodal. Kačáni zároveň poďakoval za pomoc pri sprostredkovaní kontaktu a úvodných rokovaniach s nemeckým investorom Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore. "Slovensko je vďaka otvorenej ekonomike a svojej centrálnej polohe v strednej Európe atraktívnou lokalitou pre nemecké spoločnosti," uviedol Peter Lazar, prezident komory. 

Výstavbu priemyselného parku v Rimavskej Sobote odsúhlasila vláda ešte v januári. Celkový rozpočet by mal dosiahnuť maximálne 9,843 mil. eur. Park by mal vytvoriť minimálne 500 nových pracovných miest. Okres Rimavská Sobota dlhodobo vykazuje najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov Slovenska. Nový park je základným predpokladom pre prilákanie investícií do regiónu. Ziegler Group zamestnáva v Nemecku 1 700 ľudí a dosahuje asi trištvrte miliardové obraty. Priemyselný park v Rimavskej Sobote by bola jej prvá zahraničná investícia.

TASR, SITA, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk