16. 02. 2022

Domácnosti ušetria na elektrine, SE ju budú do konca roku 2024 dodávať za súčasnú cenu

Slovenské elektrárne (SE) budú do roku 2024 pre slovenské domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu, a to vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh). Domácnosti mali vďaka tomu počas nasledujúcich dvoch rokov ušetriť priemerne 500 eur. Na stredajšej tlačovej konferencii počas rokovania vlády o tom informovali minister hospodárstva Richard Sulík a minister financií Igor Matovič. Vláda zároveň z rokovania Národnej rady (NR) SR stiahne návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.

Ministerstvá hospodárstva a financií sa dohodli so Slovenskými elektrárňami na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na nasledujúce dva roky. Silovú elektrinu budú na základe dohody Slovenské elektrárne predávať za cenu zhruba 61 eur za megawatthodinu, bez ohľadu na vývoj veľkoobchodných cien elektriny na trhoch. Domácnosti by tak mali ušetriť na cenách elektriny necelú jednu miliardu eur. „Všetkým domácnostiam na Slovensku bude garantovaná cena silovej elektriny (tvorí zhruba 45 % z koncovej ceny elektriny). Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne. Sťahujeme zákon o dani z nadmerného zisku a zaväzujeme sa, že vláda nepodnikne kroky k zavedeniu nejakého podobného daňového zaťaženia, ktoré sme minulý týždeň na vláde schválili,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Celkový dohodnutý objem elektriny v týchto sadzbách je podľa ministra financií I. Matoviča 6,15 terawatthodiny (TWh) ročne. Spotreba slovenských domácností je približne 5,6 TWh ročne. Vláda chce rozdiel využiť na dodávky lacnejšej elektriny aj pre niektoré nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. „Nevyjde pre všetkých, ale chceme ten balík využiť, aby nám ani jedna kilowatthodina energie výrazne lacnejšej ako na trhu neprepadla," dodal Matovič.  Pokiaľ by nedošlo k tejto dohode, zvýšila by sa v budúcom roku koncová cena elektriny pre domácnosti podľa súčasných cien na burze o približne 80 %. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík odhadol, že takto priemerne každá domácnosť za roky 2023 a 2024 ušetrí 500 eur. Spolu má ísť o približne jednu miliardu eur s daňou z pridanej hodnoty.

Ako povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, po dohode s vládou sa pri súčasných cenách elektriny na trhoch slovenský dominantný výrobca elektriny zriekne na úkor domácností zhruba 850 miliónov eur. „Táto čiastka bude musieť byť nejakým spôsobom zafinancovaná. Musíme diskutovať s bankami, majoritný akcionár je na to pripravený,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, ktorý po dohode s vládou potvrdil dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Toto riešenie umožní najskoršie dokončenie projektu Mochovce. Sme radi, že takto dokážeme prispieť k zmierneniu rastu cien energií pre obyvateľstvo. Súčasne získavame záruky, že nepríde k zásadnej zmene prostredia, v ktorom Slovenské elektrárne fungujú,“ konštatoval člen predstavenstva EPH Jan Špringl. Dohodu ocenil aj ďalší akcionár Slovenských elektrární, talianska spoločnosť Enel, prostredníctvom svojho zástupcu Michaela Bolognu.

 

SITA, TASR, Tlačový odbor MH SR

Foto: TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk