12. 01. 2017

Gestamp oficiálne potvrdil investíciu 133 miliónov eur do nového závodu pri Nitre

Španielska skupina Gestamp, ktorá otvorí v Nitre nový závod na výrobu komponentov pre automobilový priemysel, oficiálne potvrdila svoju investíciu. Stalo sa tak na dnešnom stretnutí ministra hospodárstva Petra Žigu s jej šéfom Franciscom Riberasom na pôde MH SR v Bratislave.

Investičné náklady firmy Gestamp do závodu v Nitre, ktorý bude dodávať oceľové a hliníkové lisované dielce pre automobilový priemysel, vrátane nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover (JLR), dosiahnu 133 miliónov eur. Výrobu začne v roku 2018 na ploche 42.400 m2. Na základe rozhodnutia vlády z 21. septembra 2016 Gestamp Nitra získa investičnú pomoc  9 miliónov vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného majetku. V priamej súvislosti s investičným zámerom vznikne 229 nových pracovných miest do konca roku 2021.
Dnešný rozhovor s predstaviteľmi firmy na pôde MH SR sa podľa ministra Žigu niesol v dvoch rovinách. „Hovorili sme o existujúcej investícii v Nitre, ktorú začína Gestamp realizovať, ako aj o investičnej pomoci ako takej. Hovorili sme aj o tom, že uvítame možnosti rozšírenia v oblasti R&D (výskumu a vývoja). Ponúkol som spoločnosti možnosti štátnej podpory ich inovačného centra v rámci stredného a východného Slovenska," priblížil šéf MH SR.
„Momentálne sme začali s náborom pracovníkov. Zatiaľ len školíme ľudí na Slovensku, ako aj v Španielsku, aby vedeli, ako by mali niektoré funkcie v novom závode fungovať. Základom je, aby závod v Nitre bol spustený v polovici roku 2018," informoval Francisco Riberas a dodal, že v súčasnosti firma čaká na úradné povolenia, aby mohla začať s výstavbou závodu.  Prezident spoločnosti informoval, že Gestamp plánuje z nitrianskeho závodu zásobovať výrobkami nielen automobilový závod JLR. „Naším cieľom je spolupracovať aj s ostanými krajinami v rámci V4,"  dodal.    
 V rámci krajín V4 má skupina Gestamp sedem závodov s 2500 zamestnancami a celkovým obratom 300 miliónov eur (za rok 2015). Nový závod firmy Gestamp v Nitre bude štvrtým "na zelenej lúke" v regióne a desiatym vybudovaným španielskym výrobcom komponentov za posledné štyri roky. Nový závod Gestampu sa pripojí k ďalšiemu závodu vo Veľkom Mederi, v okrese Dunajská Streda, ktorý zamestnáva viac ako 170 pracovníkov. Skupina vyrába v závode v Mederi prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Edscha.
Gestamp je globálna spoločnosť v oblasti navrhovania, vývoja a výroby kovových komponentov pre veľké automobilky. Spoločnosť vyrába produkty pre karosérie, podvozky a mechanické časti automobilov. Skupina prevádzkuje závody v 20 štátoch, má 95 priemyselných závodov a 6 závodov vo výstavbe, 12 centier výskumu, vývoja a inovácií. Globálne zamestnáva viac ako 33.000 zamestnancov. Jej obrat v roku 2015 dosiahol 7,035 miliardy eur.
 
TASR, Odbor komunikácie MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk