16. 04. 2020
Richard Sulík na brífingu

Investičné stimuly budú smerovať do najmenej rozvinutých okresov, pôjde predovšetkým o daňové úľavy

Investičné stimuly bude štát v nasledujúcich rokoch smerovať prevažne do najmenej rozvinutých regiónov a prioritne formou daňových úľav. Pri priamych dotáciách na mzdy či na nákup investičného majetku sa bude prísne posudzovať ich opodstatnenosť. Dôležitým kritériom bude nielen počet novovytvorených pracovných miest, ale aj ich pridaná hodnota, uviedol na brífingu vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. „Investičné stimuly síce krivia trh, ale vnímam, že existujú aj výnimky, a to napríklad pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov,“ vysvetlil minister hospodárstva.
 
Na základe týchto kritérií bude rezort hospodárstva pokračovať v posudzovaní 12 žiadostí o investičnú pomoc. Osem z nich smeruje priamo do najmenej rozvinutých okresov, kde by vďaka podpore malo vzniknúť viac ako 420 nových pracovných miest. Ide o firmy z okresov Bardejov, Rimavská Sobota, Košice-okolie, Medzilaborce, Sabinov a Trebišov. Ďalšie dva zámery smerujú do Detvy a Prešova, ktoré priamo susedia s najmenej rozvinutými okresmi, pričom spolu vytvárajú ďalších minimálne 400 nových pracovných miest. „Ide o číslo, ktoré v tejto dobe poteší,“ dodal minister. V ďalších dvoch posudzovaných prípadoch by išlo o pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou.
 
Šéf rezortu hospodárstva zároveň vyzval firmy, ktoré v minulosti o investičný stimul požiadali, na rýchlejšiu spoluprácu. „Ak máte záujem o investičnú pomoc, kopnite do vrtule,“ odkázal spoločnostiam minister. „Ak chceme zamestnať ľudí, MH SR je pripravené žiadosti o investičnú pomoc rýchlo a flexibilne vybaviť," dodal. Zároveň vyzval aj ostatných investorov, ktorí majú záujem investovať v najmenej rozvinutých okresoch, aby predložili svoje zámery.
 
 
TASR, Odbor komunikácie MH SR
 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk