17. 04. 2020
Richard Sulík a Ján Rudolf

MH SR presúva nevyčerpané eurofondy na pomoc podnikateľom

Rezort hospodárstva pripravil ďalšiu pomoc pre podnikateľov zasiahnutých koronakrízou. Nevyčerpané eurofondy v celkovej sume približne 300 miliónov eur presúva rezort k dispozícii na úvery pre mikro, malých a stredných podnikateľov. Tí budú môcť od budúceho týždňa požiadať banky o preklenovacie úvery za výhodných podmienok. Informoval o tom vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. 

Podľa ministra ide o okamžitú a veľmi rýchlu pomoc slovenským firmám. „Slovensko potrebuje pomôcť v týchto ťažkých časoch. Naša ekonomika je vo veľmi veľkých problémoch," skonštatoval Richard Sulík. Zdroje určené na túto formu pomoci pochádzajú z eurofondov. Konkrétne ide o nevyčerpané prostriedky z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. "Zobrali sme všetky voľné peniaze pod gesciou rezortu hospodárstva a presúvame ich do tohto projektu," uviedol. Expert na eurofondy Ján Rudolf upresnil, že podnikatelia budú mať k dispozícii takmer bezúročné pôžičky. „Jeden subjekt bude môcť získať maximálne 1,2 milióna eur, peniaze pritom bude musieť vrátiť do štyroch rokov a začiatok splácania si môže posunúť až o jeden rok,“ vysvetlil Rudolf. 

Šéf rezortu hospodárstva dúfa, že banky uprednostnia najmä malých podnikateľov. „Tým pádom by sme vedeli pomôcť stovkám z nich," povedal. Zdroje pritom firmy budú môcť využiť na financovanie mzdových výdavkov, na nákup tovaru, ale aj na úhradu energií či nájomného. Naopak, nemôžu si nimi pomôcť pri splácaní starých úverov, pôžičiek alebo na vyrovnanie pokút. Podľa Sulíka totiž nie je správne pomáhať podnikateľom, ktorí boli v problémoch už pred krízou, ale iba tým, ktorí sa do nich dostali práve kvôli aktuálnej situácii. Tie firmy, ktoré boli pred krízou zadlžené, nemá zmysel držať pri živote," myslí si minister. 

Ide o eurofondy, ktoré má ministerstvo k dispozícii a ktoré v spolupráci so Slovak Investment Holding dá k dispozícii komerčným bankám. Vďake tomu príde podľa ministra k tzv. pákovému efektu a poskytnuté zdroje sa môžu až 2,5-znásobiť. „Bavíme sa o sume asi 100 mil. eur. Banky z toho vedia spraviť 250 mil. eur, ktoré vieme prakticky okamžite začať poskytovať firmám, ktoré sú v núdzi a nutne potrebujú likviditu," priblížil podpredseda vlády pre ekonomiku. Následne pripravujú aj presun ďalších eurofondov. „Celkovo sa bavíme o sume, ktorá sa blíži k čiastke 300 mil. eur," naznačil. Spolu s prínosom samotných bánk by tak podľa neho malo ísť o sumu ďaleko prevyšujúcu 600 mil. eur. Do projektu by sa malo celkovo zapojiť deväť bánk, ako prvá sa zapojila Slovenská sporiteľňa. „Očakávam, že v najbližších hodinách a dňoch sa zapoja aj ďalšie banky, tak, aby firmy mohli od pondelku požiadať o úver u svojej domovskej banky,“ uzavrel Sulík.

 

SITA, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk