28. 05. 2018

Minister hospodárstva navštívil najvýznamnejšie ekonomické podujatie v Rusku

Slovenská delegácia pod vedením ministra hospodárstva Peter Žigu navštívila dvojdňové Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum, ktoré často označujú ako takzvaný ruský Davos. V poradí 22. ročníku výstavy v dňoch 24.-25.5. dominovali otázky medzinárodnej spolupráce, investície a inovácie, ale predovšetkým tradične oblasť energetiky.

Pri tejto príležitosti sa šéf rezortu hospodárstva stretol aj s ministrom energetiky Alexandrom Novakom. Ocenili dobrú spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, ale aj v oblasti dodávok plynu a ropy. 

Minister hospodárstva Peter Žiga na výstave rokoval aj s ministrom obchodu Denisom Manturovom. Konštatovali, že vzájomný obchod sa stále ešte nevrátil do úrovne pred zavedením sankcií, ale vývoj sa postupne mení k lepšiemu. Už minulý rok sa po ukončení recesie v Ruskej federácii zvýšil vzájomný obrat o takmer 20% a počet turistov z Ruska vlani stúpol o viac ako štvrtinu. Obaja ministri sa súčasne zhodli, že po dvoch rokoch sa na jeseň opäť zíde medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko- technickú spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou.

Ekonomické fórum navštívili vrcholní ruskí politici, vrátane prezidenta Vladimira Putina, zástupcovia významných svetových spoločnosti alebo vedecké kapacity. Tento rok na fóre vystúpil okrem iných vysokých predstaviteľov štátov aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Súčasťou slovenskej delegácie boli aj štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc a štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz. 

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk