16. 08. 2018

Minister hospodárstva Peter Žiga navštívil spoločnosť Samsung v Galante

Minister hospodárstva Peter Žiga sa stretol s najvyššími predstaviteľmi spoločnosti Samsung Electronics Slovakia. Juhokórejská spoločnosť patrí k najvýznamnejším slovenským exportérom a jej slovenský závod v Galante sa sústreďuje na výrobu vyššej triedy televízorov. Diskutovali o aktuálnom vývoji našej ekonomiky a podnikateľskom prostredí a následne navštívili výrobnú prevádzku.

Samsung v Galante na západnom Slovensku zamestnáva viac ako 2000 ľudí, z ktorých je 90 % zo Slovenska. Výrobca spotrebnej elektroniky patrí dlhodobo k oporám našej ekonomiky a od svojho vzniku patrí aj k najväčším platcom daní. Na stretnutí sa diskutovalo o podmienkach pôsobenia, vrátane podnikateľského prostredia, energetiky alebo trhu práce.

„Štát má naďalej záujem podporovať dôležitých exportérov. Vláde záleží na tom, aby sa Samsung na Slovensku rozvíjal a investoval najmä do zvyšovania pridanej hodnoty. Strategicky podporujeme zavádzanie automatizácie, teda Priemyslu 4.0, inovácií, výskumu a vývoja. Toto je cesta, ktorá posilní konkurencieschopnosť našej ekonomiky. V tomto špecifickom prípade sa naše nástroje investičnej podpory týkajú aj západného Slovenska, kde je nezamestnanosť nízka,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Súčasne upozornil na možnosť investovať aj v ďalších regiónoch Slovenska s vyššou mierou nezamestnanosti.

Vedenie spoločnosti potvrdilo, že sa na Slovensku cíti dobre a viac ako 90 % mechanických častí finálneho produktu pochádza od lokálnych dodávateľov. V súčasnosti už žiadnu investičnú podporu nečerpá. „Naša spoločnosť pôsobí na území Slovenska nepretržite 15 rokov, čoho výsledkom je aj produkčný míľnik v podobe 100-miliónteho výrobku. Všetci zamestnanci spoločnosti Samsung Electronics Slovakia s.r.o., vrátane mňa, sa budú snažiť o to, aby sme v budúcnosti dosiahli ešte lepšie výsledky. Chceme aj naďalej vytvárať pracovné príležitosti a aktívne prispievať do miestnej komunity a tak trvalo udržať náš podnikateľský zámer na Slovensku,“ povedal Chunjae Lee, prezident spoločnosti Samsung Electronics Slovakia s.r.o.

Symbolicky jubilejným výrobkom, ktorý slávnostne predstavil prezident firmy, bol moderný televízor s ultravysokým rozlíšením z prémiovej rady. Na Slovensku sa vyvíja aj softvér pre televízory a aplikácie pre domáci trh.

Minister hospodárstva postupne navštevuje  významných zamestnávateľov a exportérov. Tento rok to boli napríklad Volkswagen Slovakia alebo U.S. Steel Košice.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk