24. 05. 2019

Minister hospodárstva Peter Žiga viedol v Paríži diskusiu o digitálnom obchode

Digitalizácia, ktorá prenikla hlboko do spoločnosti, a jej dosah na ekonomiku a trh práce boli hlavnou témou ministerského stretnutia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Slovensko, ako historicky prvá stredoeurópska krajina, prebralo predsedníctvo OECD. Témou zasadnutia bolo "Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy".

Digitálna transformácia mnohými spôsobmi intenzívne ovplyvňuje ekonomiku. Nové technológie menia tvár hospodárstva, a to nielen v priemyselnej produkcii. Je to nová éra a filozofia, ktorá sa týka bezpečnosti, vzdelávania, trhu práce alebo sociálnej sféry. Presadzujú sa oblasti ako umelá inteligencia, internet vecí, inteligentné mestá a digitálny obchod. Aj o tom diskutovali zástupcovia krajín v pracovnej skupine, ktorú viedol minister hospodárstva Peter Žiga. 

„Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, podniky môžu svojou produkciou lepšie cieliť na zákazníkov na globálnom trhu. Je to veľká príležitosť v mnohých sférach života, ale musíme sa pokúšať tento systém primerane regulovať a adekvátne reagovať," povedal šéf rezortu hospodárstva. Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, totiž môže ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie. Na druhej strane to môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov. A práve tu je potrebné nájsť primerané a vyvážené riešenie, ktoré pomôže spoločnosti a globálnemu obchodu, skonštatovali účastníci rokovania. 

Vládnu delegáciu Slovenskej republiky viedol premiér Peter Pellegrini a spolu s ním zastupovali SR ako predsednícku krajinu OECD podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, minister financií Ladislav Kamenický, minister hospodárstva SR Peter Žiga, ministerka školstva Martina Lubyová a aj exminister financií a zvolený guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

„Predsedníctvo v OECD je vynikajúcou príležitosťou na prezentáciu krajiny a prehĺbenie vzťahov. Myslím, že sa nám podarilo predstaviť Slovensko tým najlepším spôsobom a jeho prácu, nasadenie a úroveň vysoko vyzdvihlo ako samotné OECD, tak aj zúčastnené krajiny," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Zasadnutie Rady OECD otvoril slovenský premiér spolu s generálnym tajomníkom OECD Ángelom Gurríom. Slovensko si na spoluprácu prizvalo Kanadu a Kórejskú republiku. Rada OECD zasadá raz ročne na úrovni ministrov a súčasťou je aj OECD Fórum, ktoré trvalo od 20. do 21. mája. Stretli sa na ňom predstavitelia verejného a súkromného sektora, občianskej spoločnosti, obchodných združení, zástupcov akademickej komunity a médií.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk