26. 04. 2023

Minister Karel Hirman na mieste nešťastia v Novákoch: V bani nedošlo k výbuchu, s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k náhlemu vyhoreniu metánu

Minister Karel Hirman sa aktuálne nachádza na mieste nešťastia v Bani Nováky. Zástupcovia vedenia Hornonitrianskych baní, vedenie Hlavnej banskej záchrannej stanice a Hlavného banského úradu ho priamo na mieste informovali o situácii a priebehu záchranných prác. V Bani Nováky došlo k vyhoreniu metánu, následkom čoho utrpelo 8 osôb zranenia najmä vo forme popálenín, z toho 4 osoby boli zranené ťažko. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Dvaja ťažko zranení boli transportovaní letecky do Bratislavy a dvaja do Košíc, štyria ľahšie zranení baníci boli prevezení do Bojnickej nemocnice. Rodiny zranených baníkov už boli informované o situácii. V čase nešťastia sa v bani nachádzalo celkovo 10 osôb. „Vyjadrujem veľkú podporu rodinám baníkov a verím, že to nebude mať vážnejšie následky. Vyšetrovanie bude prebiehať podľa zákona,“ uviedol minister Karel Hirman. 

Podľa predbežných zistení došlo k náhlemu a nečakanému vyhoreniu metánu, v bani nedošlo k výbuchu, teda nedošlo k výrazným poškodeniam bane. Aktuálne situáciu v podzemí monitorujú záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice. Na mieste nešťastia vykonávajú potrebné úkony aj vyšetrovatelia Policajného zboru SR. V zmysle zákona bude taktiež bezodkladne zriadená vyšetrovacia komisia pod vedením Obvodného banského úradu Banská Bystrica, pričom inšpektori sú už na mieste. Samotná vyšetrovacia komisia začne vyšetrovanie priamo v Bani Nováky hneď, ako to umožní situácia.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk