17. 03. 2023

Minister Karel Hirman navštívil najväčší ťažobný závod na Slovensku

Minister hospodárstva Karel Hirman dnes (17. marca 2023) navštívil najväčší ťažobný a spracovateľský závod na Slovensku, ktorý je zároveň jeden z najväčších svetových producentov mŕtvo-pálenej magnézie „DBM“ - Slovenské magnezitové závody v Jelšave.

Počas stretnutia sa oboznámil s aktuálnou situáciou u tohto dôležitého zamestnávateľa na Gemeri, ktorý si v tomto roku pripomína storočnicu od svojho vzniku. S predsedom predstavenstva a zároveň generálnym riaditeľom Romanom Gažúrom a ďalšími členmi vedenia spoločnosti sa venovali predovšetkým negatívnym dopadom extrémne vysokých cien energií na fungovanie spoločnosti, keďže ťažba a následné spracovanie a finálna výroba produktov z magnezitu je značne energeticky náročná.

"Práve pre takéto spoločnosti, navyše lokalizované v sociálno-ekonomicky veľmi problémových regiónoch, musia byť naše kompenzačné schémy najefektívnejšie. Musíme im pomôcť prekonať toto zložité obdobie," uviedol minister Hirman po prehliadke bane a výrobného závodu. "Táto pomoc a podpora je o to dôležitejšia, že samotný podnik hľadá a už aj aplikuje nové energeticky efektívne riešenia, vrátane vlastnej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov," zdôraznil Hirman. 

Karel Hirman sa počas pracovnej cesty po Slovensku zúčastnil aj výročného stretnutia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorý sa uskutočnil včera 16. marca 2023 na Donovaloch. S členmi zväzu diskutoval rovnako o téme vysokých cien energií, pričom vyzdvihol dôležitosť ich produkcie: "Bez energie a potravín, predovšetkým nášho chleba každodenného, nemôžeme fungovať. A energie sú zásadnou položkou pri jeho výrobe," konštatoval minister Hirman. 

Spolu s členmi a vedením zväzu na čele s výkonným riaditeľom Milanom Lapšanským prediskutovali doterajšiu poskytnutú pomoc pre potravinársky sektor a podobne, ako s baníkmi v Jelšave, jej ďalšie pokračovanie tak, aby bola čo najužitočnejšia a najefektívnejšia. "Naše podniky potrebujú pomoc s energiami, ale súčasne si uvedomujú, že je limitovaná možnosťami našej spoločnej štátnej kasy. A to, že v budúcnosti sa tieto prostriedky budú musieť vrátiť prostredníctvom daní. Na to nesmieme zabúdať," uzavrel Hirman. 

  

Tlačový odbor MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk