07. 06. 2019

Minister P. Žiga rokoval s ruským prezidentom V. Putinom o využití slovenskej plynárenskej siete

Ponuka pre Gazprom využívať naše zásobníky plynu, situácia s ropovodom Družba či prepojenie slovenskej infraštruktúry na plynovod Nord Stream 2 boli témy, o ktoré sa na rokovaní s ruským prezidentom Vladimírom Putinom zaujímal minister hospodárstva Peter Žiga. Minister hospodárstva je súčasťou delegácie premiéra Petra Pellegriniho, ktorá v Petrohrade rokovala s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Žiga po rokovaní s prezidentom Putinom uviedol, že dodávky plynu na Slovensko budú zachované aj v prípade, že vyprší kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou. Ruský prezident tak na rokovaní potvrdil slová premiéra Dmitrija Medvedeva, že Slovensko môže aj naďalej rátať s Ruskom ako spoľahlivým dodávateľom energetických surovín. 

Medzi hlavné témy rokovania  s ruským prezidentom patril Nord Stream 2. Tento plynovod povedie z Ruska priamo do Nemecka cez Baltské more. Pri tranzite plynu tak obídu Ukrajinu, ale aj Slovensko. Bratislava preto už teraz rokuje o možnostiach, ako do tohto projektu zapojiť našu infraštruktúru. Už teraz sa robia technické úpravy, informoval Žiga spolu s Pellegrinim. „Robíme technické úpravy. Zhruba 60 miliónov eur ide do novej kompresorovej stanice, ktorá bude slúžiť na to, aby mohla čerpať kapacity, ktoré by k nám prúdili cez NS2," povedal premiér. Bližšie detaily sú však predmetom rokovaní.

Okrem dodávok plynu sa minister zaujímal aj o ropu. Z Ruska totiž cez ropovod Družba prúdila špinavá ropa, slovenský prepravca Transpetrol koncom apríla zastavil prepravu ropy. Obnovili ju koncom mája. „Nastala technická situácia, ktorá sa posledných 50 rokov nestala a my sme k tomu pristúpili veľmi veľkoryso. Rusko je stabilný dodávateľ. Aj Slovnaft, ktorý spracuje šesť miliónov ton ropy ročne, to vníma ako technickú záležitosť a dokonca ruská strana povedala, že to vníma ako kriminálny čin. Chcú zvýšiť kontrolu a bezpečnosť pri meraní kvality a pri ťažbe," informoval Žiga.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul aj ponuku pre Gazprom. Slovensko má totiž ešte voľnú kapacitu v podzemných zásobníkoch plynu. Gazprom ich už využíva, zhruba v objeme 1,2 miliardy kubíkov. Slovensko však má voľné kapacity ešte do dvoch miliard kubíkov, čiže Gazprom by mohol navýšiť objem plynu v našich podzemných zásobníkoch, verí minister hospodárstva. Minister Žiga ďalej uviedol, že „bol veľmi prekvapený detailmi, ktoré prezident Putin prezentoval. Také údaje sa väčšinou riešia na firemnej úrovni – keď sa dve firmy stretnú, hovoria o presných kapacitách, presných číslach, technických údajoch. Málokedy to vidíte na politickej, a obzvlášť tak vysokej politickej úrovni," opísal rokovanie s Putinom Žiga.

 

SITA, Odbor komunikácie MH SR 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk