10. 04. 2024

Ministerka hospodárstva Saková diskutovala o možnosti prepravy plynu z kaspického regiónu na Slovensko

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková sa v stredu  10. apríla 2024 stretla s ministrom hospodárstva Azerbajdžanu Mikayilom Jabbarovom. Na stretnutí aj za účasti predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica diskutovali o možnosti prepravy plynu z kaspického regiónu na Slovensko. Ďalšími témami bolo zvýšenie obchodnej spolupráce medzi oboma krajinami, podpora vzájomných investícií a príprava 1. zasadnutia Spoločnej slovensko-azerbajdžanskej pracovnej skupiny pre hospodársku spoluprácu.

„Slovensko podporuje projekt Solidarity Ring, ktorý využíva existujúcu infraštruktúru. Toto riešenie by efektívne pomohlo posilniť diverzifikáciu prepravných trás a zdrojov zemného plynu v regiónoch strednej a juhovýchodnej Európy, ktoré sú závislé na dodávkach plynu z Ruska. Realizácia projektu by významne prispela k úsiliu Európskej únie diverzifikovať plynové trasy a zdroje špeciálne v tejto oblasti,“ skonštatovala po stretnutí podpredsedníčka vlády SR Denisa Saková.

Ministri hospodárstva diskutovali aj o pripravovanej obchodnej misii, ktorá bude prebiehať v Azerbajdžane 6. a 7. mája 2024. Táto misia bude pozostávať z 20 slovenských spoločností pôsobiacich v rôznych sektoroch, vrátane technológií pre smart mestá a inovatívne riešenia, špecializovaných systémov pre prevádzku, podporu a údržbu leteckých operácií, ale bude zastúpený aj  cestovný ruch, vrátane kúpeľných služieb, či potravinársky a spracovateľský priemysel. Slovenská agentúra pre investície a obchod (SARIO) spolupracuje pri príprave misie s Agentúrou na podporu exportu a investícií Republiky Azerbajdžan (AZPROMO), pričom verejná registrácia pre slovenské spoločnosti je otvorená do 10. apríla 2024, po ktorom SARIO pošle zoznam obchodných delegácií AZPROMO, spolu s podrobným popisom obchodných alebo investičných zámerov jednotlivých účastníkov.

„Podnikateľské misie sú neoddeliteľnú súčasťou prehlbovania bilaterálnych ekonomických vzťahov, poskytovania lepšieho prístupu slovenských podnikov na azerbajdžanský trh a podpory vzájomne výhodných partnerstiev medzi podnikateľskými komunitami oboch krajín,“ konštatovala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

 

Tlačový odbor MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk