23. 01. 2018

Ministerstvo hospodárstva odstúpilo od memoranda so spoločnosťou European Uranium Resources

Rezort hospodárstva odstúpil od Memoranda o porozumení v energetickom sektore so spoločnosťou European Uranium Resources z konca roka 2012. Informoval o tom minister hospodárstva Peter Žiga po stretnutí s primátorom mesta Košice Richardom Rašim.

Ešte v novembri minulého roka požiadal primátor ministra o zrušenie tohto memoranda, čím by nadviazali na spoločné a zásadné aktivity  proti ťažbe uránu pri Košiciach.

„Keďže som bol vždy zásadne proti ťažbe uránu pri Košiciach, rozhodol som sa pánovi primátorovi vyhovieť a ministerstvo hospodárstva od tejto dohody odstúpilo. Pre Slovensko nevyplýva z tohto postupu žiadne riziko a z pohľadu MH SR memorandum zanikne,“ skonštatoval Peter Žiga.

„V prípade memoranda išlo o právne nezáväzný dokument, ktorý ministerstvo aj pre zásadné zmeny zákonov v súvislosti so zákazom ťažby rádioaktívnych látok dlhodobo považovalo za bezpredmetné a nevykonateľné. Dôkazom je, že v projekte sa nepokračovalo,“ informoval minister.

Primátor Košíc Richard Raši rozhodnutie ministerstva privítal. „Vyzval som na zrušenie tohto dokumentu, ktorý dnes už nemá opodstatnenie. Potom, čo sme ešte spolu s pánom ministrom v minulom volebnom období presadili zákaz ťažby uránu bez súhlasu obyvateľov v referende, ide o dôležitý signál a potvrdenie pre Košičanov, že pokračujeme v našom úsilí o ochranu životného prostredia a sme zásadne proti ťažbe,“ dodal primátor

Formálne odstúpenie od memoranda podľa ministra hospodárstva prispeje k tomu, aby sa táto téma úplne zbytočne a nezmyselne prestala politicky zneužívať a zneisťovať  verejnosť.

„Je to jasný symbolický odkaz do Košíc a na východné Slovensko, že sa proti vôli obyvateľov žiadne rádioaktívne látky ťažiť nebudú,“ zdôraznil Peter Žiga.

Memorandum o porozumení a spolupráci v energetickom sektore medzi rezortom hospodárstva a firmou European Uranium Resources podpísal v decembri 2012 exminister hospodárstva Tomáš Malatinský a týkalo sa potenciálneho využitia ložiska v lokalite Kurišková-Jahodná.

Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga sa však v minulosti jasne postavil proti ťažbe uránu pri Košiciach. V roku 2014 ako minister životného prostredia, spolu s primátorom Košíc a poslancom NR SR Richardom Rašim, presadil zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov a teda aj uránu bez súhlasu obyvateľov v referende. Rezort životného prostredia pod jeho vedením po 10 rokoch nesúhlasil s  predĺžením prieskumného územia Kurišková-Jahodná.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk