21. 09. 2019

Ministerstvo hospodárstva otvorilo brány verejnosti a oznámilo, koľko prispeje na kúpu elektromobilu

Štát opäť podporí nákup elektromobilov. Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Podrobnosti bude obsahovať program, ktorý vyhlási rezort hospodárstva pravdepodobne začiatkom decembra. Podporu štátu na kúpu elektromobilov ohlásil minister hospodárstva Peter Žiga na Dni ekomobility v sídle rezortu, kde si mohli návštevníci vyskúšať takmer 60 vozidiel na elektrinu, plyn a vodík, ako aj elektrokolobežky a ďalšie vozidlá.  

Deň Ekomobility zorganizoval rezort hospodárstva počas Týždňa mobility. „Náš cieľ je jasný - na cesty chceme dostať čo najviac ekologických vozidiel. S takouto podporou sa elektrické vozidlá stanú cenovo dostupnejšie," zdôraznil minister P. Žiga. Celková dotácia vo výške 5 miliónov je určená na kúpu vozidiel kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá). Maximálna výška obstarávacej ceny takto podporeného vozidla bude môcť byť 50 000 eur. Pripravená výzva musí ešte prejsť posudzovaním, ktoré už nie je v rukách rezortu, ale napríklad Protimonopolného úradu.    

Ministerstvo hospodárstva nadväzuje na úspešný pilotný projekt podpory kúpy týchto ekologických vozidiel, ale v ešte veľkorysejšej forme.  Registrácia vozidiel na elektrický a plug-in hybridný pohon vtedy vzrástla medziročne o  350 %. Kúpa elektromobilov bola v prípade pilotného projektu podporená sumou 3,5 milióna eur. Ministerstvo upozorňuje aj na šíriace sa dezinformácie, že pripravuje tzv. šrotovné. Opatrenie, ktoré by zvýhodňovalo žiadateľov, ktorí odovzdajú vozidlo staršie ako 15 rokov na spracovanie, zatiaľ nepripravuje, hoci už má na to zákonnú možnosť.   

Na Dni ekomobility bolo v priestoroch pred rezortom hospodárstva v Bratislave vystavených viac ako 50 vozidiel 20-tich značiek na elektrinu, plyn a vodík. Časť vozidiel bola k dispozícii aj na skúšobné jazdy. Medzi vystavenými boli štandardné, ale aj prémiové značky a modely, vrátane áut na vodík - Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Slovenskú predpremiéru mala Škoda Citigo eiV. Ľudia mali príležitosť prezrieť si aj nabíjaciu infraštruktúru a získali množstvo zaujímavých informácií o ekologických spôsoboch dopravy. Pripravených bolo tiež veľa ďalších atrakcií.   

Záujemcovia si prezreli modely nabíjačiek a vystavená bola aj nabíjacia stanica s integrovanou záložnou batériou Wattbooster. Ide o unikátny koncept vyvíjaný a vyrábaný na Slovensku. K dispozícii boli podrobné informácie o E-mobilite (elektrické vozidlá, plug-in hybridy, nabíjacie stanice), H-mobilite (vozidlá na vodíkový pohon), LPG-mobilite (LPG vozidlá a technológia) a G-mobilite (CNG a LNG automobily). Študenti zo Stuba Green Teamu, Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy, ako aj študenti z projektu Greenpower Slovensko verejnosti v Bratislave predstavili elektrické formule. Súčasťou akcie boli aj moderované prehliadky Plynárenského múzea.   

Rezort hospodárstva okrem kúpy elektromobilov podporuje aj budovanie infraštrukúry potrebnej pre rozširovanie tohto druhu dopravy. V júli ministerstvo vyhlásilo historicky prvú výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily. Obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie si v prvom kole výzvy, ktoré je otvorené do 1. októbra 2019, prerozdelia sumu 500 000 eur. Minimálna výška dotácie na kúpu elektronabíjačky, ktorú môže samospráva získať v rámci aktuálnej výzvy, je 2 500 eur. Maximálna výška je stanovená na 5 000 eur. Od nového roka by sa mali na elektrovozidlá vydávať farebne  odlíšiteľné ŠPZ. Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity, ako napríklad vstup do nízkoemisných zón či jazda vo vyhradených jazdných pruhoch. Viac informácií o elektromobilite poskytuje aj nová informačná webstránka stránka e-mobility.sk   

 

Odbor komunikácie MH SR 

Foto: TASR, Odbor komunikácie MH SR 

 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk