19. 01. 2018

Ministri hospodárstva krajín V4 rokovali v Budapešti s austrálskym kolegom S. Ciobom

Vyšehradská  štvorka podporuje čo najskoršie začatie rokovaní o zmluve o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Austráliou. P. Žiga zdôraznil, že chceme obojstranne férovú zmluvu, ktorá pomôže našim ekonomikám.

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú čo najskoršie začatie rokovaní o zmluve o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Austráliou. Zhodli sa na tom v piatok v Budapešti ministri vonkajších ekonomických vzťahov a hospodárstva krajín V4. Na schôdzku slovenského ministra hospodárstva Petra Žigu, šéfa maďarskej diplomacie a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa, poľskej ministerky podnikania a technológií Jadwigy Eillewiczovej a českého ministra priemyslu a obchodu Tomáša Hünera, pozvalo Maďarsko, ako predsedajúca krajina V4, aj austrálskeho ministra obchodu, cestovného ruchu a investícií Stevena Cioba.

"Isto viete, že počas slovenského predsedníctva bola uzavretá podobná zmluva medzi EÚ a Kanadou, a rokovania trvali osem rokov. Veríme, že rokovania medzi EÚ a Austráliou tak dlho trvať nebudú. My, ako Slovensko, ale takto sme to konštatovali aj ako krajiny V4, patríme medzi otvorené ekonomiky a zmluvy takéhoto typu pomáhajú naším ekonomikám uplatňovať svoje výrobky na ďalších trhoch," zdôraznil po schôdzke Žiga. Upozornil však, že sú aj isté podmienky, ktoré SR bude chcieť presadiť do znenia tejto zmluvy, a tieto podmienky sa týkajú hlavne poľnohospodárstva a automobilového priemyslu.


"Slovensko je jedným z najväčších producentov automobilov na svete a Austrália je tiež trh, kam zo Slovenska odchádzajú automobily. Austrália má isté protekcionistické veci, ktorými bráni svoj trh a my sa budeme samozrejme aj v rámci tejto dohody snažiť presadiť, aby tieto protekcionistické prvky vymizli a zmluva o voľnom obchode bola férová z oboch strán," vyhlásil slovenský minister.


Druhá oblasť, ktorú bude SR dôsledne skúmať a sledovať je podľa slov ministra hospodárstva poľnohospodárstvo. "Austrália patrí medzi najväčších producentov poľnohospodárskych výrobkov a tovarov na svete a my budeme mať záujem, aby nejakým zásadným spôsobom neovplyvnila náš trh a nedostala do problémov našich poľnohospodárov, keď nie primárne, tak možno sekundárne. To znamená, že obsadí trhy EÚ, tam kde naši poľnohospodári vyvážajú. Na tom nám bude veľmi záležať," dodal Žiga.


Minister hospodárstva SR P. Žiga v Budapešti rokoval bilaterálne aj so svojim maďarským partnerom P. Szijjártóom. Zhodnotili stav plnenia podpísaných dohôd cezhraničnej spolupráce v oblasti elektroenergetiky - prepojení medzi SR a Maďarskom. "Nadviazali sme na vlaňajšiu novembrovú košickú dohodu o plynovode Eastring a informovali sme sa vzájomne o aktuálnom stave," informoval Žiga.

 

TASR, Odbor komunikácie MHSR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk