11. 05. 2020
Richard Sulík a Péter Szijjártó

Ministri R. Sulík a P. Szijjártó podporili navýšenie kapacity slovensko-maďarského plynovodu

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík spolu s ministrom zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péterom Szijjártóm podporili projekt navýšenia kapacity slovensko-maďarského plynovodu. Slovensko a Maďarsko plánujú navýšiť kapacitu prepravovaného plynu medzi krajinami do roku 2024 na vyše 5 miliárd kubických metrov ročne z oboch strán. „Ide o dôležitý projekt, ktorý prispeje k potrebnej diverzifikácii energetických zdrojov,” zdôraznil na tlačovej besede slovenský šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.
 
Išlo o prvé osobné rokovanie nového ministra hospodárstva R. Sulíka so zahraničným partnerom. Obaja ministri sa zhodli na tom, že slovensko-maďarské vzťahy sú v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni. R. Sulík hovoril s maďarským partnerom aj o podpore Maďarska niektorým firmám na južnom Slovensku. O tejto téme začne oficiálne rokovať P. Szijjártó so slovenským ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Maďarský minister vyzdvihol, že k osobnému stretnutiu došlo napriek mimoriadnym podmienkam a že naše susedné krajiny si pomáhajú aj počas pandémie.  „Pre obe krajiny je prospešné, ak máme dobré vzťahy. Spolupráca Slovenska a Maďarska je sériou úspechov,“ uviedol maďarský minister. Slovensko je pre Maďarsko tretí najdôležitejší obchodný partner, druhý najdôležitejší trh pre export. „Čo sa týka maďarských kapitálových investícii, Slovensko je treťou najdôležitejšou cieľovou krajinou,“ dodal P. Szijjártó.
 
Slovensko a Maďarsko vo februári tohto roka pre plynovodný projekt podpísali memorandum o spolupráci pri preprave plynu medzi Slovenskom a Maďarskom. Denné prepravené množstvá slovensko-maďarským plynovodom sa v súčasnosti pohybujú okolo 10 miliónov metrov kubických plynu. Slovenský prepravca zemného plynu Eustream potvrdil, že záujem o prepravu plynu slovensko-maďarským plynovodom zo strany účastníkov trhu so zemným plynom stále pretrváva. Plynovod sa v súčasnosti využíva na prepravu v smere zo Slovenska do Maďarska. Eustream už eviduje záujem aj o prepravu plynu v opačnom smere, teda z Maďarska na Slovensko. Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla 2015. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.
 
SITA, Odbor komunikácie MH SR 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk