01. 10. 2020

Na EXPO Dubaj predstavíme vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor

Slovensko sa v rámci celosvetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 zameria na tri hlavné témy, a to vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že Slovensko pokračuje v prípravách na svetovú výstavu, ktorej konanie sa pre pandémiu presunulo o rok. S obnovením príprav súhlasila vláda a zároveň vymenovala Miroslavu Valovičovú do funkcie generálnej komisárky expozície. „Dubajská výstava bude prvá svetová výstava EXPO v arabskom svete a dúfam, že o rok sa stane dôležitým miestom pre štart svetovej ekonomiky,“ zdôraznil minister.  Podrobnejšie informácie, ako aj možnosť prihlásiť sa, sú zverejnené na www.mhsr.sk/expo  a na webe agentúry SARIO. 

Z trojice možných tematických oblastí na prezentáciu si Slovensko vybralo mobilitu. „Tam sa cítime silní. Nielen preto, lebo sme najväčším výrobcom automobilov na svete na tisíc obyvateľov, ale aj automobilový výskum obzvlášť v spojení s alternatívnymi pohonmi hrá na Slovensku pomerne veľkú rolu," vysvetlil vicepremiér. Jeden z množstva vystavených exponátov bude pritom autobus na vodíkový pohon, ktorý bude vyrábaný na Slovensku. Podľa novej komisárky pre EXPO Dubaj 2020 Miroslavy Valovičovej bude táto výstava príležitosťou odprezentovať to najlepšie, čo naša krajina ponúka. Národná expozícia bude mať rotačnú a stálu expozíciu. „Vidíme veľký potenciál odprezentovať čo najväčšie množstvo podnikateľských subjektov a tých najatraktívnejších projektov, ktoré Slovenská republika má," podčiarkla Valovičová. 

Generálny riaditeľ agentúry SARIO Róbert Šimončič dodal, že chceme prezentovať tie oblasti, v rámci ktorých má Slovensko obrovský potenciál rastu do budúcnosti a najmä v rotačnej expozícii by chceli predstaviť čo najviac zaujímavých inovačných firiem. Šimončič zároveň vyzval slovenské spoločnosti, ktoré majú čo v tejto oblasti ponúknuť, aby sa prihlasovali. Šancu majú aj podnikatelia z podporných oblastí, ako sú robotizácia, umelá inteligencia, mechatronika, či monitorovacie systémy. „To, čo potrebujeme, aby firmy, ktoré sa budú prihlasovať, rozmýšľali o tom, ako atraktívne prezentovať túto technológiu, v tomto samozrejme budeme vedieť pomôcť," prisľúbil Šimončič. Popritom budú na EXPO aj sprievodné podujatia, investično-obchodné semináre a podnikateľské misie. „Vieme pripraviť pre slovenské firmy, ktoré majú niečo inovatívne a zaujímavé, príležitosť na rozvoj ich biznisu," skonštatoval šéf SARIO. 

Výstava sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a EXPO Dubaj 2020 sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. EXPO Dubaj 2020 bude tzv. „veľké Expo“, ktoré trvá šesť mesiacov a koná sa iba raz za 5 rokov. Účasť na ňom potvrdilo 192 krajín a organizátori očakávajú 25 miliónov návštevníkov. 

 

SITA, Tlačový odbor MH SR

 

Záznam tlačovej besedy nájdete na Facebooku: https://www.facebook.com/watch/?v=392797975046985

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk