27. 04. 2023

Na Slovensko smeruje nový veľký investor! Spoločnosť Winkelmann plánuje vybudovať nový závod v regióne s najvyššou nezamestnanosťou.

Priemyselný park v Rimavskej Sobote sa stane miestom expanzie nemeckej skupiny Winkelmann Group! Minister hospodárstva Karel Hirman, predseda vlády SR Eduard Heger a CEO spoločnosti Heinrich Winkelmann vo štvrtok 27. apríla 2023 podpísali Memorandum o porozumení priamo v Rimavskej Sobote. Nový plánovaný závod divízie Building+Industrie tak prinesie v úvode minimálne 450 nových pracovných miest a ďalšie nepriame naviazané pracovné miesta do regiónu Slovenska s najvyššou mierou nezamestnanosti na úrovni viac ako 13 %! Závod bude zameraný na výrobu zásobníkov teplej vody najmä pre tepelné čerpadlá a spustenie ich výroby spoločnosť plánuje na začiatku roku 2025. 

„Od nástupu nášho vedenia  na Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bolo jednou z našich hlavných priorít zvýšenie kvalitných pracovných ponúk v menej rozvinutých regiónoch. Spolu s odborným tímom, ktorý sme našli na ministerstve, sme na splnení tohto cieľa celý čas intenzívne pracovali bez zbytočných siláckych vyhlásení. Dnešný podpis memoranda s renomovanou nemeckou spoločnosťou Winkelmann v Rimavskej Sobote je konkrétnym výsledkom tejto práce. Pričom samotné rokovania začali v decembri minulého roka. Verím, že sa nám v najbližšej budúcnosti podarí dotiahnuť do finálnej fázy ešte ďalšie investičné projekty, ktoré prinesú slušné živobytie našim občanom, ktorí už nebudú musieť hľadať prácu mimo svojich domovov. A prinesú celkové oživenie v týchto doteraz zanedbávaných regiónoch, o ktorých sa jeden niekoľkonásobný premiér kedysi pohŕdavo  vyjadril, že tam nič nie je. Napriek tomu, že sme vo vláde a vedení MH SR len pár mesiacov, my tam prinášame prácu, prosperitu a nádej na lepší život pre budúce desaťročia. Táto investícia môže znamenať zásadný zlom v ekonomickom a sociálnom rozvoji regiónu!“ vyhlásil minister Karel Hirman. „Zásadné je i to, že ide o jeden z prioritných sektorov, vďaka tejto výrobe sa opäť priblížime k napĺňaniu našich klimatických cieľov, keďže ide o sektor výrazne prispievajúci k dekarbonizácii a má veľký potenciál ďalšieho rastu!“ doplnil Hirman.

Do priemyselného parku v Rimavskej Sobote tak smeruje prvý investor, ktorého očakávaná výška investície na Slovensku je minimálne 110 miliónov eur, s predpokladanou rozlohou územia nového závodu viac ako 20 ha. Spoločnosť novým závodom na Slovensku reaguje na zvýšený záujem o technológie tepelných čerpadiel a potreby alternatívnych zdrojov energií, pričom už dnes je možné predpokladať výrazný potenciál ďalšieho nárastu trhu v danom segmente. Skupina Winkelmann preto výrazne posilní svoju úlohu vo vývoji, ako i vo výrobných inovatívnych koncepciách akumulácie, tlakovania, odplyňovania a distribúcie.

Na základe vývoja trhu možno do roku 2030 potenciálne očakávať až dvojnásobný nárast počtu pracovných miest v novom závode. Významná investícia v regióne taktiež na seba viaže množstvo subdodávateľov a nepriamych nových pracovných miest, pričom obyvateľom v regióne prináša značné zlepšenie kvality bývania v regióne, vybudovanie potrebnej infraštruktúry, zvyšovanie dostupnosti a kvality služieb a zvyšovanie celkovej životnej úrovne. Očakávame taktiež zastavenie odlivu obyvateľov okresu Rimavská Sobota, ako i priľahlých okresov, ktorí nebudú nútení cestovať za prácou do vzdialenejších regiónov.

Skupina Winkelmann Group patrí k popredným spoločnostiam pôsobiacim v oblasti spracovania kovov a tvarovania plechov pre rôzne priemyselné využitia. Spoločnosť bola založená v roku 1898 ako rodinný podnik, dnes má výrobné závody v Nemecku, Poľsku, Turecku, Čine, USA a  Mexiku. Jej aktivity sa sústredia v troch divíziách - Automotive, Building & Industry a Flowforming. Do portfólia produktov patria napríklad i palivové systémy, hydraulické separátory, systémy na úpravu vody, komponenty do prevodoviek a podvozkov, hnacie hriadele pre prúdové motory a helikoptéry. Winkelmann Group celosvetovo zamestnáva približne 4 000 pracovníkov.

 

Tlačový odbor MH SR 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk