25. 06. 2018

Odstraňovanie zbytočnej byrokracie je prioritou ministerstva hospodárstva

O prioritách a splnených cieľoch rezortu hospodárstva diskutovali minister hospodárstva Peter Žiga a predseda vlády Peter Pellegrini. Stretnutiu dominovali najmä energetika, príchod investorov a Priemysel 4.0, medzinárodné obchodné vzťahy či strategické dokumenty, ako napríklad Stratégia hospodárskej politiky do roku 2030 alebo RIA 2020. Významnou témou počas návštevy premiéra na rezorte bolo aj odstraňovanie zbytočnej byrokracie a zjednodušenie života firiem a podnikateľov. 

Výrazne menej byrokracie - to je jeden z hlavných cieľov ministerstva hospodárstva v najbližšom období. Práve množstvo nezmyselných „papierovačiek“ často komplikuje situáciu firmám aj podnikateľom. MH SR už v súčasnosti pripravuje ďalší balíček na zníženie byrokracie. „Bol som prekvapený, keď mi dnes prezentovali zamestnanci MH SR, že dokonca existujú regionálne rozdiely v poskytovaní štátnych a verejných služieb v rámci krajiny. Inak, inú dobu a iným spôsobom prebehne nejaké konanie v Žiline, inak v Prešove a inak v Bratislave. Je veľmi zaujímavé zistenie, ak by bratislavské úrady išli takými postupmi ako žilinské a prešovské úrady, tak by Slovensko v rebríčku Doing Bussiness 'poskočilo' o niekoľko miest vyššie," upozornil premiér Peter Pellegrini. Postupy sa podľa neho musia unifikovať. Jednotlivé ministerstvá by mali na prelome augusta a septembra priniesť analýzy, v ktorých oblastiach ich úrady v SR majú prísnejšie podmienky ako žiada európska legislatíva. „Oceňujem iniciatívu 'one in, one out', teda návrh nového predpisu bude možný, ak sa zároveň jeden predpis zruší. MH SR má ambíciu prísť aj s iniciatívou 'one in, two out'," dodal Pellegrini.

Slovensko čaká príchod viacerých investorov, ktorí chcú svoje investície umiestňovať aj do menej rozvinutých regiónov, pričom mnohé z nich sú s vyššou pridanou hodnotou. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu „má Slovensko v súčasnosti rozpracovaných zhruba sto investičných projektov. Vďaka nim by sa mohlo preinvestovať päť miliárd eur. V tomto roku sa už podarilo dohodnúť desať investičných projektov, z toho sedem smerovalo do Banskobystrického samosprávneho kraja. Vďaka novým investíciám za približne 200 miliónov eur by mohlo vzniknúť 2,5 tisíca nových pracovných miest.“ V minulom roku uzatvorila agentúra SARIO v spolupráci s MH SR celkovo 33 investičných projektov. Vytvoriť by sa malo priamo deväťtisíc nových pracovných miest. Vďaka vlani uzatvoreným investičným projektom by sa malo na Slovensku preinvestovať zhruba 500 miliónov eur. Premiér a minister hospodárstva diskutovali aj o transformácii ťažby uhlia na hornej Nitre na nové spôsoby fungovania a vytváranie nových pracovných miest. P. Pellegrini zároveň oznámil, že kontrolný deň dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach by mal byť 10. júla.     

 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk