16. 12. 2019
Peter Žiga na brífingu

P. Žiga: Pri plyne sme pripravení na všetky scenáre

Slovensko sa zodpovedne pripravuje na scenáre, ktoré môžu nastať po 1. januári v prípade, že nedôjde k dohode medzi Ukrajinu a Ruskom o tranzite plynu.  O možnom vývoji rokoval minister hospodárstva Peter Žiga so šéfmi najdôležitejších plynárenských spoločností na Slovensku. „Sme plne pripravení na akýkoľvek scenár. Verím, že nebudeme svedkami toho, aby sme počas zimy krátili dodávky plynu pre odberateľov,“ zdôraznil minister P. Žiga. Zároveň dodal, že „v porovnaní s rokom z roku 2009, keď plyn netiekol na Slovensko dva týždne, je situácia podstatne odlišná a Slovensko je pripravené ju zvládnuť.“ 

Zhruba 1,5 milióna odberateľov plynu vo všetkých spotrebiteľských segmentoch sa v súčasnosti môže spoľahnúť na sieť podzemných zásobníkov s celkovou kapacitou viac ako štyri miliardy kubických metrov plynu. Naplnené sú na 95 %. V porovnaní so situáciou spred 10 rokov má Slovensko k dispozícii aj viacero nových plynovodných prepojení s okolitými krajinami, ktoré vtedy chýbali. V rámci slovenskej a českej siete urobili prepravné spoločnosti technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko. Denne sa môže týmto reverzom prepraviť 67 miliónov kubíkov plynu. Reverzný tok plynu môže Slovensko využiť aj z Rakúska. Kapacita tohto plynovodného prepojenia je 23 miliónov metrov kubických denne. V prípade mimoriadnych núdzových situácií by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka. Od roku 2015 je v prevádzke aj plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom. Týmto plynovodom by mohlo na naše územie denne prúdiť 5 miliónov kubíkov plynu.  

Ministerstvo a plynári zvažovali podľa šéfa rezortu štyri varianty vývoja dodávok plynu - od ich pokračovania až po úplné zastavenie. „Najbližšie tri mesiace vieme určite veľmi bezpečne zásobovať aj domácnosti, aj priemysel. Myslím si, že môžeme povedať, že celú vykurovaciu sezónu by malo byť Slovensko v bezpečí," dodal Žiga. Slovenský minister hospodárstva však verí, že sa Ukrajina a Rusko na nových zmluvách dohodnú. „Ešte máme dva týždne do konca roka. Stále veríme, že rokovacie strany sa dohodnú. My potrebujeme, aby plyn ďalej tiekol nielen na Slovensku, ale aj do Európy,“ uzavrel Žiga.  

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu. 

 

TASR, SITA, Odbor komunikácie  MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk