07. 03. 2017

P. Žiga: S Iránom vieme spolupracovať aj pri mierovom využívaní jadrovej energie

Medzi Slovenskom a Iránom je priestor na spoluprácu aj pri mierovom využívaní jadrovej energetiky. Presvedčený je o tom minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý sa v pondelok v Teheráne stretol aj s viceprezidentom Iránu a šéfom iránskej Agentúry pre jadrovú energiu Alim Akbarom Salehim. V krajine je ako člen delegácie vedenej podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim na oficiálnej pracovnej návšteve. 

Minister Žiga pripomenul, že nešlo o ich prvé stretnutie. Ali Akbar Salehi už bol na Slovensku vlani, keď sa začali rozhovory o tom, akým spôsobom by vedeli obidve krajiny kooperovať aj v rámci jadrovej energetiky. „Iránska strana veľmi dobre vie, že skúsenosti Slovenska s jadrovou energetikou sú viac ako 50-ročné. Možno ako jedna z mála krajín máme skúsenosti s každou z fáz jadrového okruhu – projektovaním, výstavbou, prevádzkou, dokonca už aj s odstavovaním jadrových elektrární," priblížil minister. Irán má podľa neho záujem aj o konkrétne projekty a v tejto oblasti sú už naštartované prvé kontakty. Na rozvoj takýchto vzťahov je však podľa Petra Žigu potrebný dlhší čas, ako len pár mesiacov. Upozornil, že Irán má ešte určité problémy pre dlhoročné medzinárodné sankcie, ktoré platili až do roku 2016. „Ešte im celkom nefunguje bankový systém a nie je napojenie na medzinárodné štruktúry. Ale myslím si, že postupom času sa tieto veci odblokujú a budeme tu vedieť klasicky obchodovať, ako vieme s inými krajinami na Strednom alebo Blízkom východe bežne," doplnil s tým, že potenciál na spoluprácu tu vidí.
 
Úloha vlády a ministrov, ktorí krajinu momentálne navštevujú, je podľa ministra Žigu otvárať dvere podnikateľskému sektoru. Pripomenul, že už v minulom roku boli s Iránom podpísané základné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a o ochrane investícií. „Dokumenty, ktoré vytvárajú základný rámec pre fungovanie podnikateľských subjektov na jednej aj druhej strane, tu už sú a tento rok by sme chceli uviesť do života zmiešanú hospodársku komisiu," avizoval šéf rezortu hospodárstva.
 
TASR, Odbor komunikácie MH SR
 

 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk