26. 11. 2019

P. Žiga: V prípade plynovej krízy si Slovensko a Maďarsko pomôžu

Slovensko a Maďarsko sa dohodli na vzájomnej pomoci v prípade, že v budúcnosti budú zastavené dodávky plynu z Ukrajiny. Informovali o tom minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky Péter Szijjártó po rokovaní v kompresorovej stanici vo Veľkých Zlievcach v okrese Veľký Krtíš. 

Podľa slovenského ministra hospodárstva je možné, že koncom tohto roka expiruje kontrakt o tranzite plynu medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou, pretože rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou nepriniesli očakávané výsledky. „Stretli sme sa preto spolu aj so zástupcami jednotlivých spoločností, ktorí sa zaoberajú dodávkami, tranzitom a distribúciou plynu, aby sme si dohodli spoluprácu aj po 1. januári v prípade, že bude treba riešiť krízové situácie,“ vysvetlil po rokovaní minister P. Žiga. Slovensko aj Maďarsko majú podľa neho „záujem prehlbovať spoluprácu v oblasti plynu a energetiky aj v budúcnosti.“ V priebehu pár mesiacov by mohli podpísať memorandum v súvislosti s plynovým prepojením obidvoch krajín. To sa nachádza zhruba 19 kilometrov od kompresorovej stanice vo Veľkých Zlievcach a vybudované bolo v roku 2015. Ide zároveň o jediné prepojenie na celej hranici, takzvaný interkonektor, ktorý môže viesť plyn medzi Slovenskom a Maďarskom. 

Keď Slovensko v roku 2009 zažilo plynovú krízu, podľa Žigu vtedy po 50 rokoch prvýkrát neprišiel z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko žiaden plyn. „Poviem otvorene, v tom čase sme na to neboli pripravení. Vtedy nám maďarskí kolegovia ponúkali pomoc, že majú v zásobníkoch plyn a vedia nám ho dodať, ale my sme nemali prepojenie. V tejto chvíli ho ale už máme,“ konkretizoval Žiga. Maďarský minister uviedol, že obe krajiny sa musia pripraviť na to, že cez Ukrajinu už možno nebude prúdiť plyn do strednej Európy. „Od začiatku budúceho roka bude maďarsko-slovenský interkonektor schopný pracovať s vyššou kapacitou a v prípade potreby bude vedieť dodávať viacej plynu,“ ubezpečil maďarský minister, podľa ktorého stúpne jeho kapacita na sedem miliárd kubických metrov plynu. Priemerná ročná spotreba plynu na Slovensku sa v súčasnosti pohybuje do piatich miliárd kubíkov plynu. V Maďarsku je to zhruba dvojnásobok.

 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk