26. 08. 2022

Plyn k nám môže prúdiť už aj zo severu. V prevádzke je nový plynovod spájajúci Slovensko a Poľsko.

Slovensko a Poľsko už nespája len štátna hranica, ale aj spoločný prepojovací plynovod. Na jeho slávnostnom spustení sa v poľskej obci Strachocina zúčastnili poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki, ministerka klímy a životného prostredia Anna Moskva a za slovenskú stranu predseda vlády Eduard Heger a minister hospodárstva Richard Sulík.  Nové severojužné plynovodné prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom zároveň výrazne posilní energetickú bezpečnosť nielen Slovenska, prinesie však dôležité benefity a nezávislosť pre celý región strednej a východnej Európy. 

V aktuálnej energetickej kríze sa tak pre Slovensko otvára ďalšia významná možnosť prístupu k plynu zo severu, a to vďaka prepojeniu na plynovod Baltic Pipe z Nórska. Rovnako sa pre nás stáva realitou využitie LNG plynu z rôznych kútov sveta z terminálov v obci Świnoujście v Poľsku a Klaipėda v Litve. Samotná plynová infraštruktúra je navyše do budúcnosti využiteľná i pre prepravu obnoviteľných plynov. Medzi nimi dôležitú úlohu hrá i vodík, pričom na jeho primiešavanie je nový plynovod technicky upravený a bude zároveň súčasťou plánovanej budúcej paneurópskej siete na prepravu vodíka (European Hydrogen Backbone). „Len kapacita tohto prepojenia zodpovedá celoročnej spotreby Slovenskej republiky. Opačne smerom do Poľska je možné exportovať dokonca ešte o niečo viac. Toto všetko výrazne prispejem k tomu, aby naša závislosť od ruského plynu výrazne klesla, respektíve klesla až úplne na nulu,“ uviedol počas príhovoru minister hospodárstva Richard Sulík. Rovnako doplnil nádej, že „o to viac dokážeme vyrovnávať nielen množstvá, ale i ceny plynu. Pretože problém nie je iba množstvo, ale cena. Lebo tá aktuálna je jednoducho zničujúca, najmä ak prišla tak strašne rýchlo. Je teda pred nami ešte kus práce.“ 

Prepojenie je dlhé takmer 170 km, z toho ide 103 km cez slovenské územie a to od hraničného bodu Výrava až po kompresorovú stanicu na zemný plyn vo Veľkých Kapušanoch. Denne by mohlo cez plynovod prúdiť z Poľska na Slovensko maximálne 13,4 mil. m3 plynu a opačne, smerom do Poľska až 15,6 mil. m3. Kapacitne tak nový plynovod dokáže prekryť Sprevádzkovanie plynovodu na komerčné účely sa predpokladá v októbri tohto roku. 

Minister hospodárstva zároveň verejne poďakoval poľskej vláde, najmä ministerke klímy a životného prostredia Poľskej republiky Anne Moskva, za spoluprácu v súvislosti s dodávkami jadrového paliva pre slovenské reaktory, pričom vyzdvihol spustenie piateho reaktoru v jadrovej elektrárni Mochovce, pre ktoré včera vydal Úrad jadrového dozoru definitívne schválenie a tak nič nebráni ceste k jeho spusteniu.

 

 

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk