02. 02. 2022

Podávanie žiadostí o preplatenie nákladov na testovanie je spustené

Firmy už môžu požiadať o preplatenie nákladov na povinné testovanie zamestnancov. Žiadosti je možné podávať elektronicky cez portál verejnej správy 

https://schranka.slovensko.sk/FormConstructor/Default.aspx?IdService=361180

Rezort hospodárstva v záujme zníženia administratívnej záťaže a čo najplynulejšieho vybavovania žiadostí odporúča firmám podať jednu spoločnú žiadosť za mesiace december a január. MH SR očakáva desiatky tisíc žiadostí, čo bude náročné na spracovanie. Ministerstvo preto prosí podnikateľov o trpezlivosť a súčinnosť, nie je nutné podať žiadosť hneď v prvých hodinách a dňoch po spustení systému. Ubezpečujeme, že bude dostatok času na podanie žiadosti o preplatenie nákladov na testovanie. Zároveň upozorňujeme, že ministerstvo nebude zasielať informáciu o schválení žiadosti, ale iba upozornenie o neschválení, aby mali žiadatelia možnosť podať novú opravenú žiadosť.

Za december sa bude preplácať za jeden test 5 eur, za január  je suma kompenzácie stanovená na 4 eurá. Ďalšie euro štát preplatí za náklady spojené s testovaním každého plne neočkovaného zamestnanca a zamestnanca, ktorý neprekonal ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami. Ministerstvo hospodárstva odhaduje náklady na preplatenie povinného testovania zamestnancov spolu za mesiace december a január na približne 60 mil. eur. O túto sumu rezort už požiadal aj ministerstvo financií. Doplňujúce otázky je možné posielať na testovaniefiriem@mhsr.sk.

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk