10. 09. 2020

R. Sulík: Vyberáme z piatich lokalít vhodných na strategický priemyselný park

Rezort hospodárstva v súčasnosti rokuje so zástupcami samospráv o možnom umiestnení štátneho strategického priemyselného parku, ktorý by v budúcnosti mohol ponúknuť veľkým zahraničným investorom. Všetky lokality sú v najmenej rozvinutých okresoch, z toho štyri na východnom a jedna na strednom Slovensku. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej besede spolu s konateľom MH Invest Borisom Kačánim a konateľom MH Invest II Ladislavom Matejkom. Práve tieto spoločnosti majú na starosti priemyselné parky. 

„Tam, kde nám budú vedieť poskytnúť dobré podmienky, spoluprácu, ústretovosť, tak tam pôjdeme," uviedol Sulík. Minister spresnil, že okrem obce Haniska ide napríklad o lokalitu v obci Valaliky či v blízkosti košického U. S. Steel. „V nejakej fáze sa rozhodneme, aby sme mali jeden park pripravený doslova na kľúč. Príde investor a môže začať stavať," povedal šéf rezortu hospodárstva.  

Slovensko má v súčasnosti iba jeden strategický priemyselný park v Nitre, v ktorom sídli automobilka Jaguar Land Rover. Boris Kačáni, konateľ spoločnosti MH Invest, ktorá má park na starosti, informoval o zefektívnení prevádzky a úsporách v spoločnosti. „Mojím prvým krokom bolo vysúťaženie novej advokátskej kancelárie. Sumu ušetrenú týmto krokom odhadujem na 250-tisíc eur ročne,“ upresnil Kačáni. Financie firma ušetrila aj znížením počtu zamestnancov či zrušením externej firmy na komunikáciu s médiami.

Ďalšie priemyselné parky podporené ministerstvom hospodárstva má na starosti druhá štátna eseročka MH Invest II. Jej konateľ Ladislav Matejka pripomenul, že existuje aj tretia štátna firma, ktorá mala riadiť bývalý strategický priemyselný park Haniska. V tom mala záujem podnikať automobilka BMW. Spoločnosť InvEast SK podľa Matejku stratila opodstatnenie, keďže nemecká automobilka sa rozhodla investovať v Maďarsku. Firma bude zrušená zlúčením s MH Invest II. „Investorov na Slovensko neprilákame, keď budú na mieste pripraveného priemyselného parku vidieť iba zarastené pole. Je na ministerstve, aký bude ďalší postup. Za MH Invest II môžem povedať, že sme pripravení participovať na príprave akéhokoľvek zmysluplného projektu,“ uviedol Matejka.

Budúcnosť priemyselného parku Haniska je však podľa Sulíka nejasná. „Mal som stretnutie s občanmi v obci Haniska, ktorí si myslia, že naďalej bude stúpať ich životná úroveň, ak tam budú mať naďalej polia. V poriadku. Hneď oproti je obec Valaliky, ktorej samospráva to vidí úplne inak, a napríklad s ňou budeme spoluprácu rozvíjať," uzavrel Sulík.

 

TASR, Tlačový odbor MH SR

foto: TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk