07. 09. 2020

Rezort hospodárstva podáva pomocnú ruku súkromnej autobusovej doprave

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo výzvu na pomoc súkromnej nedotovanej autobusovej doprave. Podľa štátneho tajomníka MH SR Jána Oravca ide o ďalší krok na pomoc tým segmentom ekonomiky, ktoré sú postihnuté pandémiou. Dopravcovia môžu žiadať štát o výpadok tržieb za obdobie od 12. marca do konca júla. „Buď môžu požiadať o 1 000 eur na jeden autobus na mesiac v tomto období, alebo môžu požiadať o 60 % na vykrytie straty, ktorú zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom," upresnil štátny tajomník.   

Podľa Oravca bola výzva tvorená v spolupráci s podnikateľmi z praxe. Snahou ministerstva bolo, aby bola pomoc administratívne čo najjednoduchšia. „Na webe MH SR sú veľmi jednoduché prílohy. Jednou z nich je príloha o základných údajoch spoločnosti, druhou prílohou je kalkulačka, ktorá pomôže vypočítať, o akú sumu dotácie sa môže podnikateľ uchádzať," poznamenal Oravec. Prílohou je aj návrh zmluvy o poskytnutí dotácie (odkazy na všetky potrebné dokumenty nájdete nižšie). „Verím, že v priebehu niekoľkých dní tu máme prvé žiadosti," povedal štátny tajomník s tým, že v horizonte desiatich dní by mohli mať prví podnikatelia peniaze na účte.

Podľa predsedu Únie súkromných autobusových dopravcov Branislava Doboša sa spoločnostiam v tomto sektore prepadli tržby o 100 percent a segmentu hrozil reálny zánik. „Preto som rád, že ministerstvo hospodárstva pripravilo túto schému pomoci a dokážeme aspoň časť nášho sektora ešte zachrániť," dodal Doboš. Ak by o pomoc požiadali v maximálnej miere všetci členovia únie, prišli by žiadosti od asi 50 subjektov v celkovej sume okolo 13,5 mil. eur. Rezort hospodárstva však očakáva, že sa do výzvy zapoja aj nečlenovia, okolo 150 až 200 subjektov.

SITA, TASR, Tlačový odbor MH SR

 

Dôležité linky:

Výzva: https://www.mhsr.sk/uploads/files/eQ5h8iW7.pdf

Príloha č. 1 - Žiadosť:  https://www.mhsr.sk/uploads/files/kpXUgmiH.docx

Príloha č. 2 - Kalkulačka: https://www.mhsr.sk/uploads/files/lpgX6P0l.docx  

Príloha č. 3 – Čestné vyhlásenie: https://www.mhsr.sk/uploads/files/eQM90Hkf.docx

Príloha č. 4 – Prehľad o prijatej pomoci: https://www.mhsr.sk/uploads/files/4ikPfdYH.docx

Zmluva: https://www.mhsr.sk/uploads/files/moyveIbt.doc  

Všetky informácie spolu s jednotlivými dokumentmi nájdete na stránke Ministerstva hospodárstva SR v záložke MINISTERSTVO / DOTÁCIE / DOTÁCIE V ROKU 2020: https://www.mhsr.sk/ministerstvo/dotacie/dotacie-v-roku-2020

DODATOČNÉ UPRESNENIE: Pre uľahčenie formálnej kontroly zmlúv o poskytnutí dotácie prosíme žiadateľov okrem zaslaných 4 originálov zmlúv aj o zaslanie elektronickej verzie vo „wordovom“ formáte na e-mailovú adresu: svoboda@mhsr.sk.

 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk