02. 06. 2022

S Indianou pokračujeme v rozvoji vzťahov, spolupracovať chceme aj v energetike a vzdelávaní

Vzťahy medzi Slovenskom a americkým štátom Indiana majú veľký potenciál na ďalší rozvoj. Záujem je o hlbšiu spoluprácu v oblasti energetiky, ďalší rozvoj podnikateľských vzťahov a taktiež spoluprácu v oblasti vzdelávania pre potreby priemyslu, vyplynulo to z rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Karola Galeka a jeho delegácie s guvernérom štátu Indiana Ericom Holcombom a ministrom pre obchod Bradom Chambersom. Slovenská delegácia, ktorej súčasťou boli aj zástupcovia agentúry SARIO, SIEA, spoločnosti JESS a zástupcovia slovenských podnikateľských subjektov, sa v Indiane zúčastnila aj na medzinárodnej ekonomickej konferencii Indiana Global Economic Summit. 

„Indiana a Slovensko majú živé obchodné vzťahy. Tento americký štát k nám vyváža ročne  tovar v hodnote viac ako milión USD. Na Slovensku už pôsobia firmy so sídlom v Indiane. Je tu však stále veľký potenciál na ďalšiu spoluprácu,“ zdôraznil štátny tajomník K. Galek, ktorý upriamil pozornosť na to, že „Indiana je v súčasnosti top destinácia pre globálne inovácie, a to vrátane inovácií v oblasti udržateľnej energie a Priemyslu 4.0.“ Dekarbonizácia priemyslu, využívanie obnoviteľných zdrojov, malých modulárnych reaktorov a aj vodíka v priemysle, boli preto jednou z hlavných tém, ktoré dominovali na bilaterálnom stretnutí K. Galeka s guvernérom E. Holcombom. „Svet odchádza od fosílnych palív a zároveň sa v Európe zbavujeme závislosti na ruských energonosičoch. Indiana pozoruje vývoj v tejto oblasti a je pripravená na spoluprácu,“ uviedol K. Galek.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva K. Galek vystúpil na Indiana Global Economic Summit v diskusnom paneli a venoval sa aktuálnej téme zraniteľnosti dodávateľských reťazcov. Automobilový a elektrotechnický priemysel patria dlhodobo medzi kľúčové odvetvia priemyslu na Slovensku, avšak v dôsledku celosvetovej pandémie boli výrazne ovplyvnené nedostatkom polovodičov. „Pandémia a teraz aj vojna na Ukrajine nám ukazuje závislosť a zraniteľnosť Európy a Slovenska. Tento problém je preto nevyhnutné do budúcna riešiť,“ zdôraznil K. Galek.

Štátneho tajomníka sprevádzala delegácia šiestich podnikateľských subjektov zastupujúcich sektor automobilového a obranného priemyslu, inovatívnych riešení v oblastiach smart cities, agritech, biomedicíny, digitalizácie, AR/VR a vytvárania 3D modelov. Výsledkom rokovaní priamo na summite, ale aj ďalších bilaterálnych stretnutí, je nadviazanie nových obchodných vzťahov, ako aj konkrétny záujem o investície na Slovensku. MH SR bude spolu so SARIO pokračovať v organizácii prvého zasadnutia spoločnej komisie medzi Slovenskom a Indianou. Od roku 2018 má Slovenskom s Indianou uzavreté memorandum o porozumení a spolupráci a aktuálnymi krokmi ho rezort hospodárstva napĺňa a rozvíja. 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk