05. 06. 2019

S Ruskom ako spoľahlivým dodávateľom môžeme naďalej počítať, potvrdil ruský premiér

Predseda vlády Peter Pellegrini spolu s delegáciu, v ktorej je aj minister hospodárstva Peter Žiga, rokoval s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Ten slovenskú delegáciu ubezpečil, že Slovensko môže aj naďalej rátať s Ruskom ako spoľahlivým dodávateľom energetických surovín. Pellegrini potvrdil, že energetická bezpečnosť Slovenska nie je nijakým spôsob ohrozená.

Podľa šéfa rezortu hospodárstva P. Žigu ruská strana slovenskú delegáciu ubezpečila, že dodávky plynu na Slovensko od 1. januára 2020 ohrozené nebudú. Technických možností je niekoľko, rokujú o nich aj SPP a Gazprom a príslušné firmy. Pokiaľ ide o rokovania s Ukrajinou, má pocit, že aj Rusi majú záujem na konštruktívnej spolupráci. „Rusi majú ekonomické záujmy v tomto zmysle veľmi jasné. Myslím si, že tie dodávky cez Ukrajinu nebudú ohrozené,“ povedal s tým, že konštruktívny prístup musí mať aj Kyjev.

Slovensko a Rusko po rokovaní delegácií podpísali aj dva dokumenty – memorandum o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva a Rosatomom v oblasti využitia jadrovej energetiky na mierové účely a Slovenské elektrárne podpísali zmluvu so spoločnosťou TVEL. Minister hospodárstva Peter Žiga v tejto súvislosti zdôraznil, že „využívanie elektrickej energie vyrobenej v jadrových elektrárňach je pre slovenskú ekonomiku zásadné a otázkou národnej energetickej bezpečnosti. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že ide o bezuhlíkovú energiu, ktorá nevyužíva žiadne fosílne palivo ako napríklad uhlie a aktívne pomáha v boji proti globálnemu otepľovaniu. Slovensko je navyše krajina, ktorá už desiatky rokov bezpečne takúto energiu vyrába a chce tieto skúsenosti rozvíjať,“ zdôraznil Žiga.

Podľa slovenského premiéra bolo rokovanie otvorené a konštruktívne, pričom ocenil pragmatický prístup ruskej strany. „Slovensko je jedna z najotvorenejších ekonomík. Je preto pre nás kľúčové, aby sme mali vyvážené zahranično-politické vzťahy so všetkými krajinami,“ povedal Pellegrini. Medvedev je rád, že vzájomný obchod v poslednom období stúpa, verí, že sa hospodársku výmenu podarí dostať nad úroveň, na akej bola pred zavedením sankcií. Pripomenul, že na Slovensku pôsobí zhruba 120 ruských firiem a v Rusku 60 slovenských. Slovensko chce mať podľa Pellegriniho vzťah s Ruskom založený na báze dôvery a na vzájomnom rešpekte. Moskva je pre Slovensko dôležitý obchodný partner, spolupráca sa však netýka len energetiky, ale aj vzdelávania. Rastie počet rusky sa učiacich ľudí na Slovensku, ale aj napríklad ruských turistov na Slovensku.

 

SITA, Odbor komunikácie MH SR

Foto zdroj: TASR, Odbor komunikácie MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk