27. 04. 2022

Situácia okolo plynu je napätá, ale pre SR nie je nateraz dramatická

Situácia ohľadom dodávok plynu z Ruska do Európy je síce napätá, ale pre Slovensko nie je nateraz dramatická, zdôraznil na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík. „Rezort hospodárstva situáciu monitoruje na dennej báze, dodávky pre Slovensko neboli doteraz žiadnym spôsobom dotknuté, plyn cez Slovensko prúdi v súlade s objednávkami aj pre ďalších odberateľov,“ podčiarkol vicepremiér R. Sulík. Slovensko je v kontakte s ostatnými partnermi z Európskej únie a plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚz.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má k dnešnému dňu všetky záväzky voči ruskej spoločnosti Gazprom riadne uhradené v eurách, čo bolo aj akceptované. Tu sa ukazuje, že bolo prezieravé a veľmi rozumné zaplatiť marcovú faktúru ešte na konci mesiaca, a tak získať čas. Ďalšia platba sa má uskutočniť až v druhej polovici mája. „Dovtedy je ešte čas komunikovať s Gazpromom tak, aby sa nám nestalo to, čo Bulharsku alebo Poľsku. Spravíme všetko pre to, aby plyn prúdil na Slovensko, a aby ho bolo dostatok pre domácnosti a  aj pre priemysel,“ dodal Sulík, ktorý „nemá obavu, že by na Slovensko prestal prúdiť plyn zo dňa na deň.“

Podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák potvrdil, že dodávky plynu od spoločnosti Gazprom pokračujú v štandardnom režime. „Nepodceňujeme túto situáciu, hlavným cieľom SPP je bezpečnosť dodávok priemyselným odberateľom ako aj domácnostiam,“ zdôraznil. Ako dodal, plynárenský podnik je pripravený na rôzne scenáre a intenzívne komunikuje aj s inými dodávateľmi plynu. Na ceste je už aj ďalší tanker s LNG plynom určeným pre Slovensko.

 

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk