11. 10. 2021

Slovenskí odberatelia cez zimu nezostanú bez elektriny ani bez plynu, potvrdil minister Sulík

Slovenskí odberatelia sa nemusia obávať prerušenia dodávok plynu cez nadchádzajúcu zimnú sezónu. Ako uviedol na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, plynu máme na Slovensku dostatok. „Môžem všetkých uistiť, že plynu sa na Slovensku nachádza dostatok. Máme dostatok plynu, tak ako to bolo v minulých rokoch,“ zdôraznil Sulík, podľa ktorého plynové zásobníky sú naplnené na zhruba 74 %. Minister taktiež potvrdil, že dostatok zemného plynu aj priteká smerom z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. „Gazprom si plní všetky svoje záväzky,“ dodal Sulík.

Podľa ministra sa slovenskí odberatelia nemusia obávať ani nedostatku elektrickej energie. „Slovensko je v elektrine takmer sebestačné. Elektrinu, ktorú potrebujeme, si vyrábame tu doma. Veľké šťastie, že máme už štyri funkčné jadrové bloky,“ podotkol Sulík, podľa ktorého po spustení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude Slovensko vyrábať už viac elektriny ako potrebuje.

Minister na záver potvrdil, že priemerná slovenská domácnosť si budúci rok priplatí za elektrinu 3 až 4 eurá na mesiac. Pri plyne si domácnosť, ktorá na plyne len varí, si ročne priplatí 6 eur, a tá ktorá plynom aj kúri, 6 eur mesačne.

 

SITA, Tlačový odbor MH SR

Foto: TASR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk