29. 11. 2017

Slovensko a Mongolsko podpísali dohodu o hospodárskej spolupráci

Minister hospodárstva Peter Žiga podpísal v mongolskom Ulanbátare so svojim mongolským partnerom, ministrom zahraničných vecí Damdinom Tsongbataarom významnú dohodu o hospodárskej spolupráci. Stalo sa tak počas zahraničnej návštevy členov vlády pod vedením podpredsedu vlády Petra Pellegriniho a s účasťou ministra financií Petra Kažimíra, ktorú sprevádza misia podnikateľov. Ide o prvú návštevu ministrov v Mongolsku od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993.

Vzájomná obchodná výmena medzi oboma krajina stagnuje, hoci Slovensko má v Mongolsku historicky tradične dobrú povesť. Mongolsko využíva najmä svoje nerastné bohatstvo prostredníctvom baníctva, aj preto tu majú vynikajúce meno slovenskí geológovia. Krajina má záujem aj o poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Dohoda uľahčí vzájomnú obchodnú výmenu a spoluprácu v rôznych oblastiach. Podobná dohoda doteraz vo vzájomných vzťahoch chýbala od vstupu Slovenska do EÚ.

„Dohoda je dobrý základ pre rozvoj vzájomných ekonomických vzťahov a podnikania. Slovensko má výbornú polohu, je v EÚ a platí eurom, v Mongolsku môžeme ťažiť z dobrých vzťahov. Pre podnikateľov je to dobrá príležitosť ako znovu objaviť trh a nežiť len z minulosti, ale tvoriť budúcnosť,” skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga.

Spolu s podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim a ministrom financií spoločne otvorili podnikateľské fórum, kde krajiny pred podnikateľmi predstavili podmienky a možnosti podnikania. 

„Vzájomná obchodná výmena medzi oboma krajinami nenapĺňa svoj potenciál a preto verím, že slovenskí podnikatelia, ktorí sú v našej delegácií, nadviažu so svojimi mongolskými partnermi spoluprácu.” zdôraznil vicepremiér.

Minister financií Peter Kažimír dnes rokoval s mongolským ministrom financií Chimedom Khurelbaatarom. Hlavnou témou bola ekonomická situácia v oboch krajinách a možnosti vzájomnej spolupráce v oblasti daní, či prípravy rozpočtu. 

„Ministrovi som odovzdal náš návrh zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, o ktorú prejavil seriózny záujem", povedal minister financií.

O rozvoji hospodárskej spolupráce Slovenska s Mongolskom hovoril podpredseda vlády spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom financií Petrom Kažimírom aj na stretnutí s mongolským premiérom Ukhnaagiinom Khurelsukhom a vicepremiérom Ulziisaikhanom Enkhtuvshinom. Zároveň sa stretol s guvernérom Ulanbátaru S. Batboldom. Predstavitelia Mongolska prejavili záujem aj o riešenia v oblasti eGovernmentu, ktoré by mohli v krajine uplatniť.

„Dohodli sme sa, že po návrate na Slovensko požiadame slovenské firmy, ktoré dodali mnohé IT projekty, aby sme hľadali možnosti ich umiestnenia aj pre mongolskú vládu,“ uzavrel vicepremiér Pellegrini.

P. Pellegrini, P. Žiga a P. Kažimír sú na pracovnej ceste v Ázii – vo Vietname, v Mongolsku a v Číne. Sprevádza ich 30-členná podnikateľská delegácia, ktorá už uzavrela viaceré kontrakty.

 

Odbor komunikácie MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk