08. 10. 2021

Slovensko a Srbsko spájajú nadštandardné vzťahy, v ekonomike chceme ich ďalší rozvoj

Slovensko a Srbsko spájajú nadštandardné vzťahy a o ich ďalšom rozvoji v oblasti ekonomiky a energetiky rokoval dnes v srbskom Belehrade vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý sa stretol s premiérkou Anou Brnabić, podpredsedníčkou vlády a ministerkou baníctva a energetiky Zoranou Michajlović ako aj štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva Srbskej republiky Draganom Stevanovićom. Šéf slovenského rezortu hospodárstva R. Sulík podporuje ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce s touto balkánskou krajinou a verí, že v budúcnosti sa realizujú ďalšie podnikateľské a investičné zámery slovenských firiem v Srbsku. Čo ho obzvlášť teší sú podnikateľské zámery súvisiace s využívaním vodíka a vodíkových technológií. Spolupráca v tejto oblasti by sa mohla realizovať aj medzi odborníkmi Slovenskej technickej univerzity a Technickej univerzity v Belehrade.

Vicepremiér R. Sulík si na rokovaniach v Srbsku s kolegami vymenil aj skúsenosti z viac ako ročnej pandemickej krízy. Srbská ekonomika je nielen najväčšou a najrýchlejšie rastúcou zo šiestich krajín západného Balkánu, ale v čase kovidovej pandémie potvrdila svoju pozíciu na čele ekonomicky stabilných štátov Európy. V minulom roku zaznamenali pokles HDP iba o 1,1 %. R. Sulík zdôraznil, že pandémia zrýchlila tempo reforiem napríklad v oblasti zelenej a digitálnej transformácie. „Covid kompletne zmenil podmienky podnikania a do popredia sa dostali témy ako umelá inteligencia, potreba aplikovaného výskumu, intenzívnejšie prepojenie výskumných inštitúcií s akademickou obcou a podnikateľskou sférou, ale aj cezhraničná spolupráca,“ dodal.

Obrat bilaterálnej obchodnej výmeny medzi SR a Srbskom dosiahol svoje maximálne hodnoty v roku 2019  v objeme takmer 795 mil. eur (najvyšší obrat obchodnej výmeny so Srbskom za ostatných 10 rokov). V roku 2020 sa obrat vzájomnej obchodnej výmeny medziročne znížil o 14,78 %. Slovenský vývoz do Srbska bol v roku 2020 v objeme 342 mil. eur. Dovoz zo Srbska dosiahol v roku 2020 objem 335,4 mil. V prípade rastu srbského dovozu ide najmä o dodávky srbských subdodávateľských spoločností pre slovenský automobilový priemysel (45% dovozu zo Srbska tvoria káble).

 

Tlačový odbor MH SR, foto: ZÚ Belehrad

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk