21. 02. 2024

Slovensko a Turecko zintenzívni obchodnú spoluprácu

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková podpísala v utorok 20. februára 2024 zmluvu o užšej spolupráci s tureckým ministrom hospodárstva Ömerom Bolatom. Slovensko a Turecko posilnia spoluprácu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej bezpečnosti, v automobilovom a strojárskom priemysle a v doprave. Podpis dohody sa uskutočnil v rámci biznis fóra medzi Slovenskom a Tureckom. Záujem slovenských a tureckých firiem o kooperáciu je veľký. Na fórum sa prihlásilo 87 slovenských subjektov a 31 zástupcov z Turecka.

„Teším sa, že dnešným podpisom dávame základ a rámec intenzívnejšej hospodárskej spolupráci medzi Slovenskom a Tureckom. Záujem slovenských podnikateľov o biznis fórum s Tureckom je dôkazom, že slovenskí podnikatelia vnímajú posilnenú spoluprácu ako most pre svoje podnikateľské aktivity v oblasti Blízkeho a Stredného východu, a naopak, tureckí podnikatelia vnímajú Slovensko ako dobrého a dôveryhodného partnera na podnikanie v EÚ,“ skonštatovala podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Súčasťou biznis fóra medzi Slovenskom a Tureckom bolo aj podpísanie Memoranda o porozumení medzi Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a DEIK (The Foreign Economic Relations Board of Türkiye), ktorú podpísali generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič a prezident DEIK Nail Opak.

„Podpora exportných aktivít slovenských firiem je veľmi dôležitou súčasťou aktivít Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu a Turecko predstavuje veľký potenciál pre ďalší rozvoj vzájomnej obchodnej spolupráce. Navyše prostredníctvom tureckých partnerov môžu slovenské spoločnosti následne ľahšie preniknúť aj na trhy Strednej Ázie. Som veľmi rád, že slovenské firmy reflektujú na tento obchodný potenciál a dnešné obchodné fórum vzbudilo medzi nimi veľký ohlas,“  uzavrel generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk