04. 12. 2017

Slovensko má záujem o komplexný rozvoj vzťahov s Čínou

Minister hospodárstva Peter Žiga sa spolu so slovenskou delegáciou zloženou zástupcov vlády a podnikateľov vrátil z pracovnej cesty v Ázii. Jednu z návštev absolvovali u podpredsedu čínskej vlády pre zahraničné vzťahy Jang Ťie Čch'o. Na rokovaniach predstavili jednoznačné stanovisko, že Slovensko má záujem o komplexný rozvoj vzťahov s Čínou. Slovenskú delegáciu, ktorej súčasťou bol aj minister financií Peter Kažimír, viedol podpredseda vlády SR Peter Pellegrini.

Slovensko dáva veľký dôraz na podporu komplexného rozvoja vzájomných vzťahov s Čínou, najmä v ekonomickej oblasti. Informovali o tom členovia slovenskej delegácie, ktorú prijal podpredseda čínskej vlády pre zahraničné vzťahy Jang Ťie Čch'om, medzi nimi aj minister hospodárstva Peter Žiga. „Slovensko má dlhodobo záujem na dobrých obchodných vzťahov a hlási sa k myšlienke budovania novodobej Hodvábnej cesty. Je to pre Slovensko veľká strategická príležitosť.“ – zdôraznil minister hospodárstva.

Slovensko bude naďalej aktívne prispievať k rozvoju tejto iniciatívy pod názvom Belt and Road.

"Čína je druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a Slovensko vďaka svojej výhodnej polohe môže byť dôležitým uzlom v preprave tovarov do Európy," uviedol vicepremiér. Dokazovať to má už naštartovaný projekt čínskych vlakov z prístavu Dalian a záujem čínskej strany o investície v oblasti nákladnej prepravy.

Počas osemdňovej pracovnej cesty vo Vietname, v Mongolsku a Číne, na ktorej sa okrem Pellegriniho, Kažimíra a Žigu zúčastnili aj tri desiatky podnikateľov, sa podarilo naštartovať obchodnú spoluprácu s Mongolskom a viaceré slovenské spoločnosti podpísali aj kontrakty vo Vietname. Slovenská firma Asecco Central Europe podpísala memorandum o spolupráci s vietnamským hlavným mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia. "Investícia v hodnote do 150 miliónov dolárov počas desiatich rokov významne zníži spotrebu elektrickej energie Hanoja," priblížil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Ďalšou slovensko-vietnamskou spoluprácou bude vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV, ktorá je už vo finále procesu licencovania vo Vietname, ako aj vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom. Počas návštevy Číny otvorili aj podnikateľské biznis fórum, na ktorom sa zúčastnili slovenskí a čínski podnikatelia.

Šéf rezortu hospodárstva spolu s predstaviteľmi vlády rokoval s najvyššími predstaviteľmi krajín – prezidentom Vietnamu Tran Dai Quangom a viacerými členmi vlády, v Mongolsku hovoril s premiérom Ukhnaagiinom Khurelsukhom a vicepremiérom Ulziisaikhanom Enkhtuvshinom. Zároveň sa stretol aj s guvernérom Ulanbátaru S. Batboldom. Cesta po troch ázijských krajinách významne prispela k rozvoju bilaterálnych vzťahov a priniesla podnikateľom významné obchodné príležitosti.

 

TASR, SITA, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk