04. 05. 2022

Slovensko podporuje ďalšie sankcie proti Rusku, požaduje iba prechodné obdobie pri rope

Slovensko podporuje sankcie Európskej únie (EÚ) proti Rusku, vrátane navrhnutého šiesteho balíka sankcií. Potvrdil to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. „Postupujeme spoločne s členskými krajinami, ale zároveň sme požiadali o solidaritu,“ dodal a vysvetlil, že „v prípade sankcií na dovoz ruskej ropy do Európy Slovensko požiadalo o trojročné prechodné obdobie.“ „Naši európski partneri to chápu a súhlasia s tým,  diskutuje sa len dĺžke prechodného obdobia,“ dodal vicepremiér. 

Čas získaný prechodným obdobím Slovensko využije okrem iného na posilnenie ropovodu a úpravu zásobníkov na našom území, čo nás bude stáť približne 160 mil. eur. Bude potrebné aj posilnenie ropovodu ADRIA a podpísanie viacerých medzivládnych dohôd. Na zmenu v kvalite dovážanej ropy sa technicky musia pripraviť aj v rafinérii Slovnaft. Minister zároveň upozornil, že zmena druhu spracovávanej ropy spôsobí aj menší podiel výroby nafty v tejto rafinérii. Čo pri jej už súčasnom nedostatku na trhu bude pravdepodobne znamenať ďalšie zvyšovanie ceny. 

„Slovensko by unáhleným odstrihnutím od dodávok ruskej ropy extrémne utrpelo, konajme s rozvahou, na základe premyslených plánov,“ vyzval R. Sulík. Okrem Slovenska o prechodné obdobie žiada aj Česko. Maďarsko chce úplnú výnimku. Vicepremiér pripomenul aj doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine, a to práve s energetickými surovinami. Ukrajine sme poslali už 4 milióny litrov leteckého benzínu a plníme záväzok 10 miliónov litrov nafty.

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk