27. 01. 2022

Slovensko sa počas Národného dňa na Expo Dubaj predstavilo svetu

Pri príležitosti slovenského Národného dňa na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji sme sa medzinárodnému publiku prezentovali ako moderná krajina bohatá na inovácie, ale aj krajina s výnimočným folklórnym dedičstvom a talentovanými súčasnými umelcami. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá  Slovenský národný deň oficiálne otvorila, je Expo dôkazom ľudskej kreativity a schopnosti inovovať, ale aj dôkazom toho, že keď sa ľudia, krajiny a kultúry spoja dohromady, môžu dosiahnuť veľkolepé veci.

Program národného dňa sa začal vztýčením slovenskej vlajky na námestí národov Al Wasl Plaza a slovenskou hymnou. V rámci galavečera počas slovenského národného dňa vystúpi aj Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), speváčka Jana Kirschner a huslista Filip Jančík. Prezidentka SR skonštatovala, že Expo jej dáva nádej, že ľudstvo je schopné prekonať globálne výzvy, akými sú klimatická kríza či pandémia koronavírusu a jej sociálne a ekonomické dôsledky. „Som rada, že Slovensko je súčasťou úsilia v inovácii a kreativite na podujatí Expo. Ako agilná a exportne orientovaná krajina, ktorá je plne integrovaná do jednotného trhu Európskej únie vieme, akú cenu má kooperácia a partnerstvo,“ pripomenula Čaputová.

Prezidentka zdôraznila, že veľmi dobré sú aj bilaterálne vzťahy Slovenska a Spojených arabských emirátov. Dodala, že Slovensko je pripravené na ich prehlbovanie, najmä na poli vedeckej spolupráce, vzdelaní, zelených technológií a turizmu. „Na Expe v Dubaji sa prezentuje 192 krajín s úžasnými expozíciami. Ak sa ale chcete kamkoľvek hýbať, pozývam vás do slovenského pavilónu. Čakajú vás vodíkové autá, lietadlá či vesmírne vozidlá. Nie sú to len futuristické diela. Sú to projekty vyvinuté slovenskými firmami a inovátormi, ktoré majú svetu pomôcť s prechodom na zelené, klimaticky neutrálne a férovejšie ekonomiky a spoločnosti,“ vyhlásila Čaputová. Doplnila, že presne to ľudstvo potrebuje, aby na zemi dokázalo prežiť.

Prezidentka SR spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a generálnou komisárkou Expo Miroslavou Valovičovou absolvovala prehliadku hostiteľského pavilónu Spojených arabských emirátov, ako aj Slovenského pavilónu. „Slovensko zanecháva na svetovej výstave v Dubaji výraznú stopu, ku ktorej prispel aj úspešný Národný deň za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej. Je mi cťou byť  súčasťou tohto projektu a aj takýmto spôsobom prispieť k rozvoju a presadeniu sa slovenských firiem a ich kvalitných, v mnohých prípadoch unikátnych, výrobkov,“ zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. 

Popoludňajší program v rámci Národného dňa patril Podnikateľskému fóru, organizovanom Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Podujatia sa zúčastnili zástupcovia priemyselných a obchodných komôr, investori a predstavitelia podnikateľského sektora z regiónu Blízkeho východu. Na Hydrogen Business Cocktail pod záštitou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) sa diskutovalo o vodíkových technológiách ako o pohone budúcnosti, vodíkovom autobuse z dielne slovenskej firmy Rošero či o vodíkovom aute MH2, ktoré vzniklo v spolupráci Matador Group a TUKE. „Národný deň venovaný Slovensku sa uskutočnil takpovediac v polčase našej 6-mesačnej expozície na svetovej výstave. Úspech, ktorý sme dnes zožali, je výstižnou metaforou k úspechu, ktorý zaznamenávame v rámci našej polročnej prezentácie. Sme moderná, inovatívna krajina plná talentovaných ľudí, či už v oblasti vedy, podnikania, alebo umenia. A takto zostaneme zapísaní v mysliach návštevníkov z celého sveta,“ povedala Miroslava Valovičová, generálna komisárka expozície SR na Expo 2020 Dubaj.

 

Tlačový odbor MH SR, SITA, Expo tím

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk