18. 12. 2019
SPP logo

SPP nebude od nového roka zvyšovať ceny plynu pre domácnosti

Domácnosti, ktoré odoberajú plyn od štátnej spoločnosti SPP, budú mať ceny plynu aj v budúcom roku na úrovni roku 2019. Vláda zaviazala ministra hospodárstva Petra Žigu, aby vydal príslušné rozhodnutie. Zákazníci SPP tak budúci rok ušetria približne 10 miliónov eur. Premiér P. Pellegrini verí, že toto rozhodnutie nastaví latku a budú ho nasledovať aj konkurenčné súkromné spoločnosti. 

O zvyšovaní cien plynu a elektriny rozhodol Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na základe cenových návrhov spoločností. Koncové ceny za dodávku plynu pre domácnosti sa od nového roka mali  podľa rozhodnutia ÚRSO zvýšiť v priemere o 4,94 %. „Dlhodobo hovoríme, že chceme udržať stabilné ceny energií na Slovensku. Tam, kde vieme, hodláme aj zakročiť,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa premiéra ide o veľmi dobré rozhodnutie a odmieta, že by išlo o súčasť predvolebnej kampane. Po dlhšej dobe sme podľa P. Pellegriniho opäť svedkami výraznejšieho zvyšovania cien vplyvom situácie na svetových trhoch a je preto logické, že prichádza reakciu. „Vždy budeme obviňovaní, ale naša povinnosť je pomôcť,“ zdôraznil predseda vlády. 

Takéto rozhodnutie bolo možné prijať iba vo vzťahu k SPP, ktorý sa vrátil späť do rúk štátu. SPP zásobuje plynom asi 60 percent domácností, zvyšok dodávajú alternatívni predajcovia. V prípade elektriny došlo k privatizácii podnikov a štát nie je ich väčšinový vlastník, takže takýto postup nie je možný. 

 

Odbor komunikácie MH SR

Foto TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk